TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Podzimní energie přicházejí

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Podzim / Vydáno: 24.8.2020

Ilustrační obrázek

A máme tu podzim. Při pohledu z okna a na teploměr se možná leckdo pousmál, že se autorka článku asi pomátla. Ale ono ne. Ono tomu tak opravdu je. Alespoň podle čínského slunečního (solárního) kalendáře. A podzimní energie tu jsou s námi již třetí týden! 

Solární rok (Sui) má pevnou délku, a to 365 nebo 366 dní, která vychází z délky tropického roku a vymezuje dobu od jednoho zimního slunovratu k dalšímu. Každé roční období náleží jednomu elementu - Vodě (zima), Dřevu (jaro), Ohni (léto) a Kovu (podzim). Mezi těmito částmi roku jsou mezidobí, která náleží prvku Země. V těchto mezidobích se Qi zanořuje do Země, aby z ní vynesla na povrch kvalitu nadcházejícího období. Každý z elementů v roce vládne 72-73 dnů.

Poslední mezidobí, jež se hlásí k elementu Země, proběhlo mezi 23. červencem a 7. srpnem. A nazývalo se Velké vedro - Da Shu. Velké vedro přináší nejteplejší dny v roce. V těchto dnech nejvíce dozrává obilí a nastávají žně. Poletují světlušky, půda se stává vlhčí a občas přicházejí silné bouřky.  Letos o sobě dala Velká vedra pořádně vědět! A ještě zdaleka neskončila. Což je trochu paradox následujícího období Začátku podzimu - Li Qui. Začátek podzimu s námi pobyl do 22. 8. a obvykle ještě nosí teplé počasí, stejně jako Chu Shu – Konec horka, jež nám povládne do 6. září. Ale jen co 7. září vstoupí na scénu Bílá rosa – Bai Lu, podzim se projeví plnou silou. Teploty začnou prudce klesat a nastoupí i podzimní deště. Alespoň takto praví zkušenost slunečního kalendáře.

To je naštěstí daleko. Pojďme si tedy ještě užít teplých dní. Ale protože období již vládne Kov, vnášejme pomalu do našeho života řád, pravidelný rytmus dne, který nás dobře připraví nejen na silnější vrchol podzimu, ale také na konec prázdnin a povinnosti, které nás čekají po návratu do práce či školních lavic. Podzim je ostatně ideálním obdobím pro studium. Jídelníček můžeme obohatit o potraviny bílé barvy, což je barva Kovu, jako jsou například ředkve, pórek, bílé fazolky, žampióny, dlouhozrnná rýže, slzovka, ječmen, květák, celer nebo křen. Tyto potraviny udělají dobře orgánům Plíce a Tlusté střevo, které jsou v období Kovu na svém ročním vrcholu. 

Dnes se rozloučíme citátem z Vnitřní knihy Žlutého císaře: „Tři podzimní měsíce se nazývají „naplňování a dozrávání“. Příroda už nebují, ale dozrává a utišuje se. Qi Nebes se stává ostřejší a Qi Země se projasňuje. Člověk má chodit dříve spát, vstávat se slepicemi, aby si zajistil duševní klid a zmírnil vliv ostrého podzimního vzduchu. Má shromažďovat duševní energii a pozornost již neobracet směrem ven.“


Lucie

Souvisedjící články

Kovový podzim (30.9.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz




CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mail



Studentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT