TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Těhotenství

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Dítě / Vydáno: 18.6.2020

Ilustrační obrázek

Pokud se chystáte zplodit nový život, vězte, že malého človíčka ovlivňujete už dlouho před početím. Od svých předků dostává plod tzv. vrozenou konstituci a její kvalitu určují tři generace nazpět. Je tedy dobré znát nemoci nejen svých rodičů, ale také prarodičů. Ostatně, na to se moudře vyptává v dotaznících i moderní medicína. Zajímavé, viďte? Vrozená konstituce se formuje při samotném početí, při růstu v Paláci dítěte (krásný název pro dělohu, co říkáte?) a v dětském věku. 

Dalšími proměnnými, které při stvoření nového života hrají roli, jsou:

  1. Celkový zdravotní i psychický stav rodičů především v době početí
  2. Okolnosti v okamžiku početí (bouřka, alkohol atd.)
  3. Stav matky v celém těhotenství (zdravotní i psychický)

Tradiční čínská medicína vypracovala soubor opatření, kterými by se nastávající maminka měla řídit, aby na svět přivedla zdravého potomka. Tato kodifikace se nazývá Tai Jiao, přičemž Tai znamená plod a Jiao výuku. Doporučení zahrnují nejen správné stravování v jednotlivých měsících těhotenství, ale také péči o psychický stav matky a její chování, které by mělo být co nejvíce v souladu s aktuálním vývojem plodu. Podle TCM totiž vývoj plodu probíhá v měsíčních fázích, kterým vždy vládne jeden z energetických orgánů. 

Než se blíže podíváme na jednotlivé měsíce těhotenství, je třeba si říci, že za první den těhotenství se považuje den poslední menstruace a řídíme se lunárním kalendářem, který má 28 dní.

V prvním měsíci je těhotenství pod nadvládou dráhy Jater, proto má nastávající maminka jíst dobře stravitelná jídla a spíše kyselé chuti. Pro růst plodu je v tomto čase vhodné jíst ječmenné kroupy.

Ve druhém měsíci vedení přebírá dráha Žlučníku. Je třeba se vyhnout pálivým jídlům, nepřepínat se, nemít sex. Často se objevují bolesti kloubů, je vhodné hodně odpočívat, nepřepínat se. Pečovat o uvolněný dech. Nadměrný chlad může vyvolat potrat. Nadměrné horko oslabit plod. 

Ve třetím měsíci nadále zůstává potřeba vyvarovat se chladu a horka. Nadvládu přebírá dráha Srdce. Matka by měla často hledět na krásné nefritové šperky, aby se narodilo krásné dítě. Pro dítě dobrého srdce by měla co nejčastěji sedět v klidu. Koncem tohoto měsíce (konec 12 týdne těhotenství) se pro rozvoj hezkého a zdravého dítěte napichuje bod KI-9 (bod číslo 9 na dráze Ledvin). Od této doby musí veškerá léčba matky v sobě zahrnovat i tzv. „zklidňování plodu“. To je např. skupina bylin, která v sobě vyloženě nese název An Tai – prospívající plodu.

Ve čtvrtém měsíci se nemá jíst králičí maso. Zato se má jíst dost rýže, ryb a divokých hus. Poté bude mít plod dost Qi a Krve. Jeho uši a oči budou citlivé a dráhy krásně průchodné. Matka má zůstávat v klidu, nenastydnout. Těhotenství vládne dráha Trojitého zářiče.

V pátém měsíci je už určeno pohlaví dítěte a rozhoduje se o jeho temperamentu. Matka má dlouho spát, často se koupat, lehce se vystavovat slunci. Jíst pšenici a hovězí maso. Nejíst příliš, nespěchat. Nedoporučuje se moxa, horké zábaly a vysušující jídla. Těhotenství je pod nadvládou dráhy Sleziny.

Šestému měsíci vládne dráha Žaludku. Jsou cítit pohyby dítěte. U kluka se říká, že více vlevo, u holky více vpravo. Tvoří se šlachy, proto má matka přiměřeně cvičit, nezůstávat jen doma, chodit hodně ven. Má se často dívat na pobíhající koně či psy a jíst maso divoce žijících zvířat. To dítěti zajistí silné šlachy, svaly a páteř. Plod může být často neklidný. Koncem tohoto měsíce se opět napichuje bod KI-9. 

V sedmém měsíci matka obvykle bývá zdravá (dodržuje-li všechna pravidla). Pokud se snad musí léčit, uplatňuje se zásada „utišit plod“. Matka má cvičit (natahovat klouby) k podpoře oběhu Qi a Krve a dávat pozor na vlhké prostředí. Nejíst syrová jídla, moc se nekoupat, nenadávat, nekřičet. Dobře se oblékat. Těhotenství je pod nadvládou dráhy Plic.

V osmém měsíci může docházet k neklidu plodu, což u matky vyvolává pocit tlaku na prsou, nechutenství a nasládlý pocit v puse. Při léčbě se má harmonizovat Žaludek a tišit plod. Matka má praktikovat klidné dýchání, nemá se rozčilovat, nepřejídat se. To zajistí zářivou kůži u dítěte. Měsíci vládne dráha Tlustého střeva.

V devátém měsíci může matka stále cítit tlak na prsou a trpět nechutenstvím. Je dobré jíst nasládlou stravu, nosit uvolněný oděv a dát pozor na vlhkost. Těhotenství vládne dráha Ledvin.

V posledním desátém měsíci se má matka koncentrovat na tzv. Dan Tian (zjednodušeně řečeno podbřišek) k podpoře mentální bystrosti dítěte. Těhotenství je pod nadvládou dráhy Močového měchýře.

Číňané říkají, že když „meloun uzraje, odpadne od stonku.“ A tak, když je dítě připraveno, narodí se. Pokud si dává moc načas, je možné mu pomoci posledním bodem na dráze Močového měchýře – BL 67, který se nachází na malíčku nohy a silně stáhne Qi dolů, a tím pomůže plodu na svět. Jiný bod na dráze Jater – LI 4 se zase využívá jako silný analgeticksý bod ke zvládnutí kontrakcí. 

Lidské tělo je protkáno celkem 12 hlavními drahami. Do počtu nám chybí ještě dvě a ty nastupují svou vládu až po porodu. První měsíc po porodu ovládá Tenké střevo, které se výrazně podílí na spuštění laktace. A dvanáctým do party je Osrdečník. Ten se na konci šestinedělí postará o radostné napojení matky na dítě. 

 

 

 

Souvisedjící články

Proč děti stůňou? (6.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT