TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Infekce koronavirem 2019-nCoV a tradiční čínská medicína

Napsáno 31. 1. 2020

Z rodiny koronavirů vzešlý virus s označením 2019-nCoV již pár týdnů hrozí pandemií infekce a patrně již vyvolat pandemii strachu z ní. Koronavirus v posledních dnech definitivně opustil hranice hermeticky uzavírané provincie Hubei a šíří se Čínou, Dálným východem a proniká do světa. Předchází jej panika z neznámého.
Jaký je tradiční čínský pohled na tuto čerstvou čínskou hrozící pandemii?

Základní informace

K dnešnímu dni se za původce infekce považují malí savci – oviječ maskovaný, hlodoun čínský či jezevec šedý. Informace není ještě stoprocentně potvrzená, ale vyjmenovaná zvířata jsou běžnými nositeli koronavirů a také se vyskytují na rybím a zvěřinovém trhu v hlavním městě provincie Wuhanu. V dnešních dnech jde již ale o běžný přenos infekce z člověka na člověka kapénkovou a kontaktní (bez bližšího upřesnění) cestou. Přenos je asymptomatický, tedy postižený člověk si neuvědomuje, že na něm přistála kapénka s infekcí.
Inkubační doba infekce trvá 2 dny až 2 týdny. K počátečním příznakům patří nespecifický chřipkový stav, jak jej všichni známe, možná s lehkým důrazem na zažívací systém. Infekce někdy takto i přejde – podobně jako chřipka, méně často dochází k závažným komplikacím. K těmto komplikacím patří horečka, dušnost a rozvoj tzv. syndromu akutní respirační tísně, díky rozvíjejícímu se zápalu plic. Tyto stavy jsou závažné, přesto představují minimální podíl rozvoje nemoci (do 2%).
Virus je již geneticky zmapován a probíhá intenzivní vývoj očkovací látky.

Tradiční čínská medicína

Podobně, jako tomu bylo při předchozí koronarovirové epidemii SARS, začíná se prokazovat vhodná role TCM při léčbě tohoto onemocnění. Dle reportů již první pacienti podstoupili kombinovanou léčbu prostředky moderní i tradiční čínské medicíny. Dosavadní zkušenosti s onemocněním svedly dohromady 24. ledna 2020 čtrnáct předních expertů TCM pod vedením prof. Zhang Nanshana, aby stanovili prozatímní doporučení určené k léčbě a prevenci onemocnění v rámci integrativního přístupu k pacientům. Integrativním přístupem se rozumí spojení vhodných léčebných metod moderní medicíny s postupy založenými na tradiční medicíně. Na základě průběhu bylo onemocnění rozděleno na 4 stádia.

1. Počáteční stádium

Dle tradiční mluvy čínské medicíny se jedná o „napadení plic chladnou vlhkostí“. Tímto termínem se označuje nastydnutí, které má mimo jiné nepříjemný dopad na zažívací systém, například ve vyvolání průjmu (proto se mluví o „vlhkosti“). Postižený pacient vnímá nastupující virózu, kýchá, má rýmu, kašle, má zvýšenou teplotu se zimomřivostí, může mít pocit únavy, tíhy, průjem a nauzeu.
Pro toto stádium onemocnění byla navržena bylinná receptura z knihy „Předpisy taipingského úřadu harmonických receptů prospívajících lidu“, napsané v roku 1110 n.l. Ne, že by před téměř tisíciletím staří lékaři věděli o koronavirových infekcích, dokázali ale postihnout typologii onemocnění a vyvinout univerzální postup. Ukazuje se, že bylinná kombinace, složená z agastache vrásčité, atraktylisu, perily, notopterygia, kůry magnolie, amomu a dalších ingrediencí dokáže nabudit imunitní pochody a urychlit léčbu i u onemocnění, které se možná nikdy předtím na zemi neobjevilo. Tento univerzální postup je typickým rysem tradiční čínské medicíny.

2. Rozvinuté stádium

Tuto fázi záchytu onemocnění řadí čínská medicína pod označení „nadměrná horkost v plicích“ s rozvojem dušnosti z důvodu zápalu plic. Pacient má horečku a kašle – zpočátku suše, později může být i zahleněný.
Pro tuto fázi onemocnění byla vybrána bylinná směs z knihy „Pojednání o napadení chladem“ z roku 210 n.l. Je složená ze okurkovníku, amomu, atraktylisu, pecky broskvoně, stemony, sádrovce a dalších. Je silným antipyretikem (snižuje teplotu) a upravuje funkce plic.

3. Kritické stádium

Pro tuto fázi onemocnění komise odborníků doporučila intenzivní postupy urgentní medicíny, jelikož je nutné asistované dýchání. Z postupů čínské medicíny se spolu s postupy moderní medicíny podává extrakt z ambroně a dalších léčivek.

4. Stádium rekonvalescence

Tato fáze reflektuje oslabení organizmu po prodělané infekci a regeneraci postižených sliznic a tkání, zejména plic a zažívacího traktu.
Pro toto stádium byla vybrána bylinná směs, pocházející z knihy „Medicínská pojednání lékaře Zhanga“ z konce 17. století. Bylinná kombinace se skládá z kůry mandarinky, pazvonku, kozince, pornatky a dalších léčivek.
Při záchytu pacienta s pravděpodobnou infekcí koronavirem se tedy terapeut rozhoduje podle převládajících příznaků, do kterého stádia postiženého zařadit a dle toho upraví doporučenou léčbu – v lehčích případech samostatně, v závažných ve spolupráci (či výlučně ve fázi 3) s metodami moderní medicíny.
Doporučené postupy nemají preventivní účinek a lidem bez postižení je doporučeno mobilizovat se v životosprávě (dietetice, doléčení běžných problémů a obecnému vylepšení kondice).

Závěrem

Pro našince je sledování informací o nové hrozící pandemii jistě důležité, nicméně nepředstavuje v době psaní tohoto článku žádnou vážnější hrozbu. Je pro nás prozatím holubem na střeše, přičemž pomyslným vrabcem v hrsti je virová epidemie, která právě probíhá v českých zemích. Přemýšlejme více, co udělat pro nás a prevenci běžného onemocnění, místo přehnaného a předčasného strachu z koronaviru.
Je všeobecně známo, že v českých lékárnách v těchto dnech již nejsou k dostání respirační roušky – byly vykoupeny. Ale ruku na srdce – udělali jsme kromě této „prevence“ ještě něco? Přestali jsme konzumovat zbytečně mnoho sladkostí, mléčných výrobků a různých „pamlsků“? Pokud věříme přísloví o veselé mysli – půlce zdraví, řekli jsme si – budu čelit virům, ať jsou jakékoliv, raději bez zbytečných stresů a pustím zbytečné problémy z hlavy (nebo se o to alespoň pokusím). Dali jsme si předsevzetí, že se v novém roce vynasnažíme dostatečně spát? Řekli jsme si, že pobyt s rodinou a přáteli nepředstavuje pouze riziko přenosu virů, ale i dobré nálady a lepšího (přinejmenším) duševního zdraví?
Vřele doporučuji čtenářům – pošleme roušky tam, kde jsou bezpodmínečně potřeba a pusťme se do předjarního úklidu u sebe sama. Pokud máme slabší vůli – pomozme si přetavením strachu z neznámé hrozby v akci za ozdravení našeho těla a naší duše (z čínského hlediska také naší energie čchi). Pokud budete potřebovat poradit, navštivte některého z našich vystudovaných terapeutů, kteří Vás rádi provedou prevencí i léčbou.
Hodně zdraví a veselý úklid,

Dr. Jozef Lucký
TCM Institut

TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT