TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Náš tým - Bílková Karolína, MUDr.

Moderní medicína a akupunktura - praktická výuka
Foto
 
1. Karolíno, jste vystudovaná západní lékařka. Kdy jste se poprvé setkala s TCM a jaké to bylo setkání?
Při medicíně jsem pracovala ve World Class Fitness a jedna kolegyně tam studovala tradiční čínskou medicínu. A další impulz přišel z fakulty, kdy jsme začali více chodit na praxe a tam se ukázalo, že lékaři nemají na pacienty moc času a že je to celé takové neosobní. Prostě přišlo slepé střevo, přišel žlučník a nebyla tam moc ta celistvost. Proto jsem hledala další systém, který by mi tuto rezervu západní medicíny pomohl doplnit.
 
2. Proč pro Vás byla důležitá právě celistvost?
Přišlo mi zvláštní, že kolikrát těm pacientům nic pomocí západní medicíny nenajdete, ale obtíže mají dál. A nechtělo se mi věřit, že 90 % lidí by si své potíže vymyslelo. Prostě jsem se nechtěla smířit s tím, že by bylo tolik hypochondrů.
 
3. Se kterou metodou TCM jste se setkala jako s první?
Určitě s akupunkturou. A je mi dodnes nejbližší. Upřímně, já se s bylinkami více nadřu (smích). Mám k nim totiž ještě větší respekt než k akupunktuře.
 
4. Co Vám TCM přineslo do života?
Určitě nový pohled na pacienta. A to i z pohledu západní medicíny. Když dnes dělám anamnézu, mám širší pohled na pacienta. A doufám, že mi přinesla i spoustu vyléčených pacientů (smích).
 
5. Dnes praktikujete oba léčebné systémy. Jak jejich použití vnímáte?
Tam, kde nepomůže západní medicína, tam se snažím pomoci prostřednictvím nástrojů TCM. Stejně jako např. u rehabilitace máte určitě techniky, které na jednoho zaberou a na druhého ne. Tak takto já k TCM přistupuji. Je pro mě prostředkem, jak pacientům nabídnout další možnost k řešení jejich obtíží. A myslím, že je špatně, že se u nás lidé dělí na příznivce a odpůrce tradiční čínské medicíny. Myslím, že je to určitá zkostnatělost a velká škoda, že si západní lékaři tímto nepomáhají. Protože jinde ve světě, i třeba v té sportovní medicíně, v níž se já pohybuji, tak tam si většina špičkových lékařů pomáhá alternativními metodami, ať už to je tradiční čínská medicína nebo homeopatie či další systémy. To se u nás moc neděje. Podle mě by se dobrý lékař neměl spokojit s tím, že má nevyléčené pacienty a stále mu zůstávají v péči. Měl by hledat další možnosti, jak jim pomoci.
 
6. V čem vidíte největší přínos TCM v porovnání s moderní medicínou?
Rozhodně v prevenci a v individuálním přístupu k pacientovi. TCM zdůrazňuje právě tu individualitu. A to si myslím, že je alfa a omega. Protože ačkoliv se nás evidence based  medicína snaží vecpat do tabulek a klasifikovat lidské tělo, tak to nefunguje, protože vždycky budete mít někoho na rozhraní, nebo se nevejde ani do chlívečku A či B a některými parametry bude zasahovat do jiné kategorie.

7. Zaměřujete se zejména na rehabilitaci, nejen v kladrubském ústavu, ale také jezdíte s naší atletickou reprezentací po závodech. Jak může TCM pomoci právě v rehabilitaci? Které její metody k tomu využíváte?
Určitě hlavně akupunkturu. V rehabilitaci často řeším nějakou bolest a na to je akupunktura výborná a hlavně rychlá. A v profesionálním sportu se neustále rozšiřuje seznam zakázaných léků, proto je akupunktura velmi elegantním a účinným řešením. Mám zkušenost, že sportovci kolikrát berou akupunkturu jako relaxační proceduru. Přijdou, napíchám jehličky a poté odpočívají. Navíc má výhoda je v tom, že o ně pečuji v průběhu celého roku, takže je dobře znám a svou léčbu mohu přesně cílit.
 
8. Máte malé dítě (11 měsíců), léčíte jej spíše západní medicínou nebo pomocí TCM? A proč?
Naštěstí je zdravé, tak neléčím. Ale třeba rýmu jsem řešila tak nějak selsky. Na cestování či přípravu před očkováním ale používám homeopatika. Jinak u takto malých dětí si myslím, že skvěle fungují jehličky na ty jejich koliky.
 
9. Jak si přestavujete ideální fungování TCM v Čechách?
Ruku v ruce s naší západní medicínou. Je otázka, kdy k tomu v našem prostředí dojde.
 
10. Lehká otázka na závěr. Který sport ráda provozujete?
Chodím se psem. Pravidelně venčím našeho maďarského ohaře, jezdím na kole, na lyžích a celkově se ráda hýbu.
Zpět na stránku Náš tým
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mail


PŘIHLÁŠENÍ STUDENTŮ