TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Náš tým - Komárková Dagmar, MUDr.

Hlavní lektorka akupunktury, teoretická i praktická výuka

 

Paní doktorky  jsme se zeptali na její vztah k tradiční čínské medicíně.

1. Na úvod musím položit obligátní otázku.  Jak jste se coby vystudovaný západní lékař dostala k tradiční čínské medicíně?
V podstatě díky své mamince, která byla obvodní lékařkou a zároveň studovala akupunkturu, homeopatii a jiné alternativní metody, takže jsme v tom se sestrou vyrůstaly. Já jsem vystudovaná západní lékařka - internistka. Ale když jsem byla na mateřské dovolené se starší dcerou, tak jsem zjistila, že její „rýmičky“ a „kašlíky“ nechci léčit chemickými preparáty, že to chci řešit trochu jinak. A proto jsem začala studovat tradiční čínskou medicínu. Po mateřské dovolené jsem se už na internu nevrátila.

2. Jak na Váš odklon od moderní medicíny reagovali nejbližší, když pocházíte z ryze lékařské rodiny?
Ano, pocházím skutečně z lékařské rodiny - táta, máma, sestra i švagr, všichni jsou doktoři. Máma sice několik let aplikovala akupunkturu, ale pouze jako doplňkovou léčbu k západní medicíně. Zejména tátovi bylo líto, že se nevěnuji vnitřnímu lékařství, ale dnes to už myslím všichni respektují.

3. Co Vám tradiční čínská medicína přinesla do života? Co Vy z ní sama používáte ve svém životě?
Nový směr a smysl života, dalo by se říci. I když nemohu tvrdit, že by mě interna nebavila, bavila a myslím, že mi to i docela šlo. Ale uspěchaný a hektický styl práce v nemocnici mi vůbec nevyhovoval. I tím, že jsem vyrůstala v lékařské rodině, jsem díky TCM najednou zjistila, že se spoustu věcí dá dělat jinak. Neinvazivně a bez chemie, tedy bez negativních účinků, které žel někdy moderní medicína s sebou nese.
Ve vlastním životě z ní využívám všechno, co je zrovna zapotřebí. Mým dcerám je 20 a 16 let, jsou v podstatě léčeny pouze čínskou medicínou a homeopatií a jsou na to zvyklé. Je tedy běžné, že si samy ordinují bylinky a když například dcera na tréninku špatně došlápne, přijde a řekne: „Mami, napíchni mi kotník.“ Takže západní medicína pro nás dnes představuje pouze povinné preventivní prohlídky.
 
4. Nejvíce se zabýváte akupunkturou. Čím Vás okouzlila?
Jsem konstituční faktor ohně, ale mám v sobě hodně kovu, Jehla je mi blízká v tom, že je přesná a efekty jsou velmi rychlé - je v tom zkrátka velká dynamika. Je fascinující, jaké divy dokáže udělat napíchnutí jedné jediné jehly s přesně zacíleným záměrem.
 
5. Své znalosti akupunktury jste navíc prohloubila tzv. alchymistickou akupunkturou a akupunkturou podle nebeských kmenů a zemských větví. Jak vnímáte tuto nadstavbu nad řekněme běžně rozšířenou akupunkturu?
Všechny tyto nadstavby jsou dalším terapeutickým nástrojem. Nemohu říci, že by jedna metoda byla lepší než druhá, spíše to je jako jablka a hrušky. A jako má někdo raději jablka a jiný hrušky, tak pro někoho je vhodnější a léčebně efektivnější to či ono.
Když za mnou přijde pacient na vstupní diagnostiku, vždy se snažím určit, která z metod pro něj bude nejúčinnější. A když ta vybraná náhodou nezafunguje, je dobré mít po ruce jinou.
Alchymistická akupunktura mě baví proto, že pracuje s emoční, duchovní a duševní úrovní člověka. Pokud žijeme v souladu s Univerzem, může naše energie volně proudit, cítíme se zdraví a plní energie. Bohužel se ale stává, že v některé oblasti našeho života dojde ke stagnaci – ať už se jedná o rodinu, práci, finance či zdraví. Pak jsme nespokojení, přestává se nám dařit, časem můžeme dokonce onemocnět. Alchymistická akupunktura se člověka snaží navést zpátky, opětovně jej spojit s Universem. I práce s klientem zde vypadá zcela jinak. Hodinu a půl si povídáme a poté napíchnu většinou jen jednu velmi tenkou jehličku. Proces se pak nechá alespoň dva měsíce běžet. Alchymie a láska chce čas.
 
6. A jak do tohoto rámce zapadají Bachovy esence, kterým se též věnujete? Není to už zbytečné, když pomocí akupunktury lze vyřešit téměř všechny potíže?
Bachovy esence používám často, je to další terapeutický nástroj, který primárně pracuje s naší psychikou. Vnímám je jako určitou specifikaci akupunktury. Dám příklad. Když má člověk strach, tak v akupunktuře napíchnu dráhu ledvin (zjednodušeno řečeno). U Bachovek však rozlišujeme několik druhů strachu – strach o sebe, o ostatní, strach z konkrétní situace nebo úzkost, kterou nelze specifikovat. Kombinací jehliček s esencemi tak mohu léčbu lépe zacílit.
 
7. Lze se v oboru někdy přestat vzdělávat? Jaké další „nadstavby“ k TCM Vás zajímají?
Já si myslím, že budu studovat pořád. Když končím jednu školu, tak se mě doma ptají, co dalšího přijde. Mým velkým vzorem je v tomhle můj táta, který se dožil 82 let a pořád studoval. A já si myslím, že dopadnu úplně stejně. Že se budu vzdělávat, co tu budu.
 
8. Máte za sebou dlouholetou praxi, změnil se za ty roky nějak klient, který vyhledává Vaši pomoc?
Určitě je tu posun. Veřejnost je informovanější a lidé jsou přírodní medicíně více naklonění. Stále více pacientů vyhledává různé alternativy, protože jim západní medicína nenabízí uspokojivé řešení. Je zde znát i mezigenerační posun. Pro generaci mých rodičů bylo slovo pana doktora svaté. Mladší ročníky více pochybují, více se ptají, aktivněji se zajímají o své zdraví.
 
9. Kromě toho, že vedete vlastní kliniku čínské medicíny, vyučujete akupunkturu na TCM INSTITUT. Baví Vás učení? Čím Vás naplňuje?
Učení mě moc baví, je to velice příjemná změna oproti každodenní práci s klienty. Navíc je to hodně inspirativní prostředí, neboť i kvůli studentům musím neustále odborně růst. Jejich dotazy jsou totiž někdy velmi záludné (smích). Zpočátku se mi moc učit nechtělo, ale dnes jsem MUDr. Luckému vděčná, že mě oslovil.
 
10. Dovolím si osobní otázku na závěr. Jste známá tím, že milujete sladké, hlavně čokoládu. Jak jde tato dietetika dohromady s tou čínskou, která cukru zrovna neholduje?
To dohromady moc nejde. Ale každý máme nějaké ty neřesti, že? (smích).
 
Zpět na stránku Náš tým
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT