TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Náš tým - Široký Lukáš

Vedení kazuistik
Foto

 

Lukáš Široký a jeho vztah k tradiční čínské medicíně.

1. Kdy jste se poprvé setkal s TCM? A jaké to bylo setkání?
Poprvé jsem viděl nějaký obraz akupunkturní mapy, to bylo někdy kolem roku 2000. A já jsem v té době cvičil kung-fu a nad tím obrazem jsem si řekl: „Tomu bych chtěl někdy rozumět“. A tak jsem se na ten obraz pořád díval a pak jsem na to časem zapomněl. Následně jsem si občas koupil nějakou knihu např. o reflexních bodech na noze apod., protože mě to přitahovalo, ale zase jsem to ani nečetl, jen jsem si to ukládal do knihovny. A pak mě má bývalá žena přihlásila do Školy pěti dovedností pod TCM INSTITUT. Dala mi to jako dárek k Vánocům. Šel jsem tam s tím, že to bude „nějaký kurzík“, ale oni to tam brali docela vážně (smích), a tak jsem začal studovat tradiční čínskou medicínu. Když jsem po prvním ročníku skončil mezi těmi lepšími, teprve jsem si řekl, že to asi má smysl a že to je možná má cesta.
 
2. Věnujete se stále bojovým uměním, nebo jste je plně „nahradil“ qigongem?
Stále se věnuji hlavně kung-fu, ale i kung-fu se skládá z „tvrdého“ a „měkkého“. Tedy z bojového umění a to měkké je tai-či či qigong. Takže se vlastně věnuji obojímu, jak kung-fu, tak qigongu.
 
3. Čím si Vás TCM získala?
Tradiční čínská medicína si mě získala tím, že je velmi logická. Jedná se o ucelený, logický systém, který v teorii nemá díry. Teorie obsahuje úplně všechno. Od vysvětlení, proč je např. dřevo dřevěný, až po to, proč je slunce právě na nebi. Zároveň je to fyzika. A např. akupunkturní dráhy již vědci potvrdili. Do akupunkturního bodu vpíchli kontrastní látku a sledovali její průběh, který neodpovídal ani cévnímu, ani nervovému systému. Potvrzení o funkčnosti tohoto léčebného systému nám tedy přináší i současná věda. Čínská medicína řeší nerovnováhu v našich životech jako takových. Po malých krůčkách nás navrací zpátky ke středu. Je třeba být ale trpělivý. Velké změny potřebují čas.
 
4. A čím Vás obohatila? Co z poznatků TCM aplikujete ve svém životě?
No, čím mě obohatila? Hlavně mi vzala sladkou nevědomost, ve které jsem do té doby žil. Protože dokud jsem nevěděl, jak např. v rámci dietetiky funguje jogurt nebo čokoláda, tak jsem si mohl klidně užívat dál a divit se, proč mi je hůř a hůř, že? Dala mi nástroj, díky kterému lze pochopit celý náš život, nebo mu alespoň lépe porozumět. Z předchozího chaosu se člověk dostane do nějakého řádu a přiblíží se přirozenému fungování světa. Jako např. že je normální cítit v létě potřebu být více venku a v zimě se zpomalit a odpočívat. Yang Sheng Fa neboli umění života je skvělým nástrojem pro každého. Já osobně užívám byliny, bez nich to nejde (smích). Určitě využívám poznatky dietetiky, pravidelně cvičím kung-fu a občas qigong.
 
5. Který z pěti hlavních oborů TCM je Vám nejbližší a čím?
Na začátku jsem se věnoval více akupunktuře, poté zase fytoterapii a dneska vše kombinuji. Na emoční potíže je vhodnější akupunktura a na fyzické spíš fytoterapie. Na vnější potíže např. pohybového aparátu se více hodí akupunktura, a čím jdeme hlouběji do těla, tam mi lépe fungují bylinky. Samozřejmostí je zapojení dietetiky. Málokdo z nás se stravuje ideálně ke své konstituci či svým obtížím. A když je potřeba namasírovat, tak se masíruje. Je to prostě pět nástrojů, které využívám podle konkrétních problémů klienta.
 
6. Mění se nějak v průběhu let klient, který za Vámi přichází? A jak?
Klienti, kteří přicházejí, se až tak moc nemění. Rozdělil bych je do několika skupin. Děti, které přivádějí maminky, neboť si přejí šetrnější léčbu pro své ratolesti. Dále to jsou chroničtí pacienti, kteří nedostali odpověď na své potíže od moderní medicíny. A poslední skupinou jsou akutní pacienti – bolavá záda, nachlazení apod. A v poslední době jsem zaznamenal nárůst psychických potíží. Usuzuji, že to pramení ze současné společnosti. Lidé jsou nešťastní a unavení a společnost jim radost do života nevrací. Jsou mnohdy pod tlakem doby, vystudují jednu, dvě školy, nastoupí do nadnárodní společnosti, vydělávají velké peníze, mají mnoho hmotných statků, ale šťastní nejsou. V práci je na ně vyvíjen stále vyšší tlak, ale oni by třeba raději dělali něco kreativnějšího, nebo jen chytali ryby. Prostě nejdou po cestě svého srdce a to je dohání. Mají pocit, že vlastně nežijí.
 
7. Jak vzpomínáte na své vlastní studium na TCM INSTITUT?
Dobře. Bylo to velmi zajímavé. Že jsem měl tu sílu studovat. Překvapilo mě, jaký objem informací jsem byl schopen se naučit. Dnes je můj systém učení jiný. Už stavím na stabilním základě a hledám si odpovědi na konkrétní dotazy. I tak se ale snažím se každý den něco nového v oboru naučit.
 
8. A co jste si přivezl z odborných stáží v Číně?
V Číně jsem byl dvakrát. V roce 2009 a v roce 2017. Občas si naladím čínské rádio a zvuk čínštiny my navodí atmosféru této země. Samozřejmě je skvělé vidět práci Číňanů. Lékař tam má 60 pacientů za dopoledne, v ordinaci má naráz vždy pět až deset lidí. Obdivuhodné je, s jakým klidem to ten čínský doktor zvládá. Sedí tam, usmívá se, popíjí čaj, „vyplázněte jazyk“, „ukažte puls“, napíše recept na byliny a další. V takové nemocnici je 100-200 doktorů a vypadá to tam jako na letišti, ohromný mumraj, stovky lidí proudí po jezdících schodech nahoru a dolu, sem a tam. A lidé tam tradiční čínskou medicínu hojně využívají. U nás je někdy obtížné vysvětlit klientovi, že pokud se chce uzdravit, tak je třeba dodržovat doporučenou léčbu. Jak délku, tak četnost např. akupunkturních sezení. A že někdy je zapotřebí i změnit stravu a celkově upravit životní styl. Číňané toto povědomí mají v sobě budované od dětství, a proto jim nepřijde divné, nebo obtěžující např. při nachlazení omezit příjem cukru, který ještě více zahleňuje.
 
9. V rámci Institutu vedete kazuistiky. K čemu je podle Vás dobré další odborné vedení terapeutů?
Jsou důležité k tomu, aby terapeut nezabředl do svých fantazií, jak TCM funguje. Je to takový ochranný mechanismus, který koriguje správnost terapeutova sestavování jednotlivých obrazů nemocí. Protože v okamžiku, kdy mám správně určený obraz, tak se již nemohu s léčbou zmýlit, neboť k jednotlivým obrazům jsou jasně přiřazeny bylinné směsi či akupunkturní sestavy. Já sám, když jsem začínal, tak jsem supervize neměl a kolikrát jsem si říkal, i když se mi klienti lepšili, zda postupuji opravdu správně.
 
10. Vím o Vás, že rád vaříte. Které jídlo si dopřáváte nejraději a proč?
Momentálně dodržuji již druhým rokem duangu dietu (dieta, v níž se člověk vzdává zrn a dalších potravin). A ta moc hřešení nedovoluje (smích). Momentálně „ujíždíme“ na vylepšené maďarské specialitě mého dědy. Jsou to kuřecí srdce, žaludky a krky, které se smaží s pepřem a místo brambor se tam dá na kostičky pokrájená dýně hokaido, přidá se hojně papriky a vše se vaří zcela doměkka, až na kaši.
 




Zpět na stránku Náš tým
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz




CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mail



Studentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT