TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Jak a kde pomáhá moxování

Autor: Gutwirtová Aneta / Téma: Pomocné techniky / Vydáno: 8.4.2020

Ilustrační obrázek

Cítíte se promrzlí, unavení a s bolavými zády? Stůně u Vás celá rodina? Pak byste v rámci terapie čínské medicíny měli zvolit metodu moxování, neboli požehování pelyňkem. Co je na moxování tak výjimečné?

Jednou z nejpříjemnějších terapií z oblasti tradiční čínské medicíny, které pomáhají našemu zdravému tělu a duchu, patří jednoznačně moxování.

Tisíce let stará metoda má za úkol prohřát tělo, prokrvit svalovou tkáň a rozhýbat energii. Prohřívají se akupunkturní body, dráhy ale i celé oblasti lidského těla. 

Z hlediska moderní medicíny má moxování pozitivní účinky na imunitní systém, podporu regenerace organizmu, normalizaci vegetativních funkcí, podporu trávicího systému a účinně pomáhá zrelaxovat celé tělo. Dým, který při hoření vzniká má baktericidní účinky. 

Moxování se z pohledu čínské medicíny nejčastěji indikuje při tzv. obrazu nedostatku yangu, neboť právě yang tělo zahřívá a udržuje na správné tělesné teplotě. Moxa se dále nejčastěji používá při onemocněních způsobených chladem, jako jsou např. chronická onemocnění dýchacích cest, poruchy trávicího traktu, urologické a gynekologické nemoci, revmatické a degenerativní onemocnění kloubů. Moxa má svoje pozitivní využití i u stavů depresí, vyčerpání a chronické únavy. 

Jak moxování probíhá? Při samotné aplikaci se obvykle využívá nepřímého prohřívání pelyňkovou cigaretou, kdy smotkem z pelyňku prohříváme danou část lidského těla ze vzdálenosti pár centimetrů nad kůží pacienta. Aplikace by neměla pálit, pacient by měl pociťovat příjemné prohřátí dané oblasti. Dále lze moxu aplikovat přes plátek zázvora, česneku či soli. Použití soli se aplikuje na pupík, kde je akupunktura kontraindikována. Do pupíku se nasype sůl a na ní se položí kužílek zapálené moxy. Tato technika je velice efektivní např. při trávicích potíží či stavu vyčerpání. Mezi nejčastěji moxované oblasti se využívají body na dráze ledvin, žaludku, oblast bederní páteře a podbřišku. Moxování je vhodná i pro děti, které je velice dobře snášejí. 

Dle starých čínských textů má moxa pozitivní vliv pro zachování zdraví a vitality do vysokého věku.

Souvisedjící články

Léčivý dotek (18.11.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT