TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Léčivý dotek

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Pomocné techniky / Vydáno: 18.11.2020

Ilustrační obrázek

Babička mi včera v telefonátu řekla, že to, co se dnes odehrává, je snad ještě horší, než co zažila za války. „Válka přece musela být stokrát horší!“, oponovala jsem. Ale babička trvala na svém: „Ale kdeže! Dnešní opatření už jsou skoro stejné jako stanné právo. A tehdy jsi aspoň znala nepřítele.“  Válku na vlastní kůži neznám, nemohu tedy srovnávat. Ani by to ničemu nepomohlo. Těch pár vět však osvětlilo, jak těžce mohou být dnešní zvláštní dny prožívány. A do toho listopad. Měsíc, který je z pohledu energií velmi náročný sám o sobě. Krátké dny, pošmourné počasí. Nyní je opravu třeba hledat Světlo každý den a nepropadat pochmurným náladám. 

V dnešním tématu se proto chci věnovat jedné trochu opomíjené dovednosti tradiční čínské medicíny, která se umí léčebně i láskyplně postarat o naše tělo. Řeč bude o masážích Tui Na. Proč jsem zrovna nyní vytáhla na světlo masáže? Protože dotyk léčí.  A v naší uspěchané a atomizované společnosti se na něj bohužel často zapomíná. Omezená možnost volného pohybu nabízí nečekaný prostor pro sdílený čas s druhými. A pro ty, kteří zrovna u sebe nemají svůj protějšek, má Tui Na propracovanou celou řadu samomasážních technik, kterými člověk může uzdravovat sám sebe.

Masáže a léčebné manipulace jsou známé nejméně od roku 2700 př.n.l. dle dochovaných archeologických nálezů (vyrytých obrázků a maleb). Již tehdy lidé intuitivně používali rukou, prstů, loktů, ba i chodidel k ulevování bolestem u sebe samých i u ostatních.

Velmi záhy se začaly masáže zdokonalovat a vznikala ucelená terapeutická díla. A časem se Tui Na stala plnohodnotnou léčebnou disciplínou TCM. Tui Na stejně jako akupunktura v léčbě využívá systému akupunkturních drah a bodů. Tyto body a dráhy stimuluje pomocí jednotlivých masážních technik, které využívají pohybů dlaní, prstů či loktů za účelem obnovení toku Qi v drahách. Tui Na pracuje s povrchem těla za účelem zlepšení funkcí vnitřních orgánů a tkání a ovlivnění toku Qi v drahách. Kde totiž Qi stagnuje, tam se projeví bolest. Oproti akupunktuře Tui Na působí plošně a více dynamicky. 

Existuje také propracovaný systém dětských Tui Na masáží. Malé tělíčko ještě nemá utvořený systém drah tak jako dospělý jedinec, proto u něj masáže fungují perfektně i na závažnější stavy, jako jsou horečnatá onemocnění či růstová opoždění. U nás se dětským masážím úspěšně věnuje paní doktorka Zhangová a její semináře mají velký ohlas mezi veřejností. Mezi pomocné techniky Tui Ny patří Moxa, baňkování, Gua Sha a Švestkové kladívko. Ale o nich třeba zase někdy příště. 

Dnes chci zůstat u masáží. Cítíme-li se v současné době plni úzkosti, jsme-li ve stresu, masáž nám udělá velmi dobře. Není náhodou, že nejčastěji masírovanou částí těla jsou ramena, šíje a záda. Po lopatkách prochází část dráhy Tenkého střeva, která navazuje na dráhu samotného císaře – Srdce. A protože dráha Srdce je nejkratší v lidském těle, když je toho na císaře pána příliš a jeho dráha je tím vším už přeplněna, plynule své starosti posílá následující dráze – Tenkému střevu. A pokud je i ta na to krátká, pošle to dál do dráhy Močového měchýře, která běží po zádech dokonce ve dvou liniích, níže přes zadek na nohy a končí až na malíčcích. Proto má masáž zad tak relaxační účinek. Pouhým dotekem můžeme rozpustit část starostí, která tíží naše Srdce. A ta se budou moci opětovně otevřít Naději. Naději, která spolu s Vírou ve Vyšší zákonitosti vede ke Světlu. A to v Temnotě na cestu září mnohem jasněji než ve dnech zalitých sluncem. 

Přeji Vám, abyste měli k dispozici vždy dostatek Světla, jež Vám prosvětlí náročné dny a osvítí Vaše životní kroky, 

Lucie za TCM INSTITUT

Souvisedjící články

Jak a kde pomáhá moxování (8.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT