TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Jarní povětří

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Jaro / Vydáno: 10.4.2020

Ilustrační obrázek

V posledních týdnech to není žádný větříček, ale spíš pěkný vichr. Může zasvěcence TCM překvapit, že tak fičí právě v tomto ročním období? Inu, nemělo by, protože už máme přechodný čas mezi zimou a jarem.  Podle taoistického kalendáře jarní čas začíná již 4. února. A jaro je spojeno s elementem dřeva a rychlým pohybem. Ono to proměnlivé jarní počasí má stejný základ. Bujný element dřeva, který nikdy neposedí a pořád má tendence někam rašit. Stejně jako děti, které jsou také „dřevěné“.

A proč je právě jaro větrné? Jeho dynamika pomáhá zbavit se nánosů zimy, je to energie nového počátku, kdy se opětovně probouzí život. Dřevo v sobě nese význam malého Yangu. Z pohledu přírody je tedy zcela v pořádku, že již nyní se probouzí stromy a chystají své pupeny. Astrologický počátek jara je tak spíše už jeho středem. 

O větru se říká, že je původcem sta nemocí. Jeho negativní role tkví v tom, že svou dynamickou činností naruší naši obrannou Qi – WEI QI a umožní tak vstup dalších vnějších vlivů do hlubších struktur organismu. Mezi vnější vlivy patří chlad, vlhko či horko. To může mít za následek rýmu, nachlazení, kašel, ale i ztrátu hlasu či třesavku spojenou s intenzivním odporem k větru a chladu, který se nám třeba i doma projevuje obyčejným průvanem. 

Z větru není třeba dělat velblouda, stačí, když se proti němu vybavíme kvalitním oblečením. Důležité je se stále teple oblékat, byť sluníčko už leckdy láká k odložení svrchní vrstvy. Chráněny musí být zejména ramena, šíje, týl a hlava s ušima, protože tudy se vítr nejsnáze dostává dovnitř těla. Takže určitě není od věci mít vždy na krku teplý šátek a na hlavě slušivou čepici.

Dnešní větrné téma zakončíme jak jinak než pozitivně. Vítr není žádný strašák, jeho role je evidentní v nastolení nových pořádků po nečinné zimě. A někdy je třeba vymést kouty pořádně, aby to nové mohlo hezky vyrůst. Stačí se naučit s větrem zacházet a poté snadno oceníme jeho pozitivní aspekty například v podobě probouzející se přírody, chladivého vánku v horkém létě či uklidňujícího ševelení větru v korunách stromů. 

Přejeme Vám krásné předjarní dny v nějakém klidném zákoutí.

Souvisedjící články

Ach, ta alergie (2.4.2021)
V souladu s jarní qi (9.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT