TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

BAN LAN GEN

Boryt barvířský, kořen

Vytrvalá, bíle ojíněná bylina s vícehlavým kůlovitým kořenem a růžicí přízemních listů.


Obsahové látky

Listy (Isatidis folium) obsahují glucobrassicin, neoglucobrassicin, glucobrassicin-1-sulfonát, barviva indigotin a indirubin, aminokyseliny aj. Dále je v rostlině přítomný indoxylový glykosid isatan B, který při štěpení enzymem isatázoru poskytuje indoxyl a ketoglukonovou kyselinu.

Kořen (Isatidis radix) obsahuje indigotin, indirubin, ß-sitosterin, γ-sitosterin, aminokyseliny, např. arginin, tyrosin, prolin, valin, kyseliny glutamovou a palmitovou, syringin aj.

Léčebné užití

Listy mají antivirové a antimikrobiální účinky, užívají se při léčbě epidemických a horečnatých onemocnění. Vhodné jsou i při angíně, bolestech v krku, příušnicích a virové pneumonii. Omezují rovněž riziko vzniku hepatitidy typu B, encefalitidy neboepidemické meningitidy. Upravují však i krevní tlak, omezují rakovinné bujení, užívají se při kožních onemocněních, např. pásovém oparu, růži aj. Doporučená denní dávka je 10-20g suché drogy ve formě odvaru.

Kořen je jedním z nejdůležitějších antivirových prostředků, který se užívá s úspěchem při léčbě plicních infekcí, dále při nemocech projevujících se vyrážkou a skvrnami na kůži, ale i léčbě karbunkulů a furunkulů. Vhodný je rovněž při akutní infekční hepatitidě a virovém zánětu míchy. Doporučená denní dávka je 15-30g suché drogy ve formě odvaru, zevně jako obklady.

Bylinu najdete ve složení těchto bylinných směsí:

Zpět na seznam
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221, E: seminare@tcminstitut.cz

PŘIHLÁŠENÍ STUDENTŮ