TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Jedna noc bez spánku - deset dní potíží

Autor: Gutwirtová Aneta / Téma: Psychika / Vydáno: 7.12.2020

Ilustrační obrázek

Kvalitní spánek, je každovečerním zázrakem, který bereme jako samozřejmost, když ho máme, a po kterém toužíme, když nám chybí. Uléháme fyzicky a duševně unavení, vyčerpaní, s hlavou plnou zážitků a starostí a probouzíme se do nového rána odpočatí, s čistou myslí a zrelaxovaným tělem. Spánek nám zabírá přibližně třetinu života a je nezbytný pro naše zdraví a duševní pohodu. 

Ale když se stane, že spíme špatně nebo málo, zejména pokud je to dlouhodobé, vstáváme do nového dne vyčerpaní a bez nálady. Nemůžeme se soustředit, špatně se nám pracuje, jsme nevrlí a nemáme na nic chuť. Vědecky je jasně doloženo, že kvůli chronické nespavosti si oslabujeme imunitní systém, máme úzkostné stavy, problémy se soustředěním a dříve umíráme.  

Důsledky nedostatečného spánku
Dopřát si kvalitní spánek v dřívějších časech, bylo mnohem snazší, než je tomu dnes ve 21. století. Zejména v zimě, kdy si většina lidí nemohla dovolit kvalitní osvětlení, neměla možnost za dlouhých zimních večerů, dělat něco jiného.

V dnešní době čelíme tlaku ze dvou stran. Na jedné straně jsme i v noci vystaveni světlu, ať již z důvodu pouličního či vnitřního osvětlení nebo záření digitálních obrazovek. Ovšem na straně druhé nás nároky rodiny a práce nutí vstávat brzy. Proto dnes často pozorujeme, že řada lidí má problém, si mezi těmito tlaky najít prostor ke spánku. 

V roce 1960 provedla Americká onkologická společnost průzkum, který pozoroval spánek u jednoho milionu dospělých. Data ukázala, že pouhá 2 % lidí spala v noci méně než šest hodin. Do roku 2004 ovšem toto číslo narostlo na 30 %. Oprávněně se tak říká, že žijeme v době „spánkové deprivace“. 

I když si na spánek najdeme dostatek času, přesto můžeme mít se spaním problém. Mezi časté příčiny nespavosti patří například „neklidná mysl“ a strach z nespavosti.

U dospělých i dětí existuje výrazné propojení mezi nekvalitním spánkem a vznikem obezity. Zkrácením doby spánku u zdravých dospělých se snižuje glukózová tolerance a zvyšuje se inzulinová rezistence, také hlad a chuť k jídlu. 

Z pohledu TCM je vztah mezi nedostatkem spánku a větší chutí na jídlo prostý. Spánek a jídlo jsou dva základní zdroje yinu v těle. Pokud spánek nedokáže zajistit dostatečný přísun yinu, tento úkol se přesouvá na jídlo. 

Další průzkumy uvádějí, že nespavost je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Jedna zajímavá studie se zaměřila na mladé muže. Bylo zjištěno, že pouhý jeden týden omezeného spánku na pět hodin a méně, významně snížil hladinu testosteronu. Muži, kteří dlouhodobě spali kratší dobu, ať už z vlastní vůle, nebo kvůli nespavosti, měli v průměru o 29 % méně spermií než ti, kteří spali více. 

Chronický nedostatek spánku je spojený také se zhoršenou pamětí, poruchami kognitivních funkcí, depresemi (a jinými poruchami nálady), úzkostmi, zvýšenou náchylností k nachlazení, fyzickými a duševními obtížemi, zvýšeným vnímáním bolesti, závislosti na kouření, nečinností, či nadměrným pitím alkoholu. Jinými slovy, nespavost je nebezpečná a vyjde draho. 

Zdroj: DEADMAN, Peter. Žijte dobře, žijte dlouho: učení vycházející z čínské tradice pěstování života. Přeložil Petr BAJER. Police nad Metují: TCM Point, 2018. ISBN 978-80-907261-0-9.

Souvisedjící články

Spánek jako všelék (25.11.2020)
Síla každého z nás (20.10.2020)
Emoce - nemoce (9.4.2020)
Lidská duše z pohledu TCM (9.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz




CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mail



Studentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT