TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Lidská duše z pohledu TCM

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Psychika / Vydáno: 9.4.2020

Ilustrační obrázek

„Ve zdravém těle zdravý duch“, říkávali naši předkové a zároveň chápali, že mnoho chorob je vyjádřením naší naříkající duše. Jejich vnímání propojenosti těla a ducha se velmi shodoval s nahlížením na tělo a ducha tradiční čínskou medicínou. Možná budete překvapeni, jak propracovaný pohled na psychickou stránku člověka staří Číňané měli. 

TCM věří, že v každém z pěti hlavních energetických orgánů je přítomná i jeho duše. Asi to zní lehce ezotericky, ale zkusme tyto duše brát jako symboly, pomocí kterých lze popsat fyzické i duševní pochody a nerovnováhy v našem organismu. 

Srdce uchovává ducha Shen. Duch Shen se skládá ze dvou částí – Yuan Shen a Zhi Shen. Tyto dvě části ducha Shen vytvářejí náš svět duality. Jedna část přichází v okamžiku našeho zrození z Nebes a druhou získáváme svými zkušenostmi zde na Zemi. Téma duality a svatou trojici TCM (duch Shen, esence Jing a Qi) si ale necháme na později. Dnes nám bude stačit přehled všech duší našeho těla.

Duch Shen se skládá z dalších složek, které jsou vázány na ostatní orgány Zang.

Nyní se podíváme blíže na jednotlivé části duše a její roli v harmonii organismu.

Duch Shen stejně jako srdce, v němž sídlí, řídí všechny ostatní duše, dává jim řád a kontroluje jejich aktivitu. Dále ovládá psychiku a myšlení. Je zodpovědný za náš emoční život, schopnost myslet a za dlouhodobou paměť. 

Duše Hun je též nazývána éterickou duší. Do těla vstupuje krátce po narození. Je zodpovědná za naši kreativitu, nápady, plány, inspirace. Je to duše, která neustále hledá a tvoří. Má také na starosti spánek a snění. Úzce spolupracuje s duchem Shen, neboť přes den sídlí v očích a Císaři nosí informace o světě „tam venku“. Udržuje emocionální rovnováhu v těle. 

V plicích sídlí opak duše Hun – až animální duše, dalo by se říci, Po. Je přítomna ihned po našem početí a podílí se na utváření fyzického těla. Duše Po má na starost reflexy, instinkty, pud sebezáchovy a reprodukční pud.

Duše Yi by se dala nazvat „intelektem“. Spočívá ve slezině a je zodpovědná za myšlení, schopnost soustředit se, zapamatovávat si a zobecňovat myšlenky.

Poslední duší je Zhi, která sídlí v ledvinách a má na starosti krátkodobou paměť a sebeuvědomění si smyslu činnosti, dále vůli a schopnost jít si za vytyčeným cílem. 

 

Souvisedjící články

Jedna noc bez spánku - deset dní potíží (7.12.2020)
Spánek jako všelék (25.11.2020)
Síla každého z nás (20.10.2020)
Emoce - nemoce (9.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT