TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Zdraví versus nemoc ve staré Číně a dnes

Autor: Gutwirtová Aneta / Téma: Základy teorie tradiční čínské medicíny / Vydáno: 7.4.2020

Ilustrační obrázek

Stav zdraví a nemoci chápala dřívější společnost trošku jinak, než jak to vidíme dnes. Neměli k dispozici žádné tabulky, škály, definice, které by vypovídaly o zdravém a nemocném organizmu. Nemoc v zásadě brali jako stav nerovnováhy v organizmu, disbalanci koloběhu energie. 

Pokud je člověk zdravý, energie koluje po těle volně, jin a jang si jsou téměř rovny. Je v zásadě v pořádku, že energie mezi polaritami osciluje, že ne vždy jsou jin s jangem v v přesném poměru 1:1.  Jemné kolísání energie organizmus ustojí. Pokud bude vystaven nerovnováze po určitý čas a energie se tak přiblíží k jednomu z pólů, „regulační mechanizmy“ zareagují a zdravý organizmus navrátí zpět do rovnováhy. Při oslabeném organizmu regulace nemusí přijít, a tak může vzniknout nemoc. 

Z počátku se nemoc u pacienta nemusí nijak projevit. Objektivně nikdo nic zvláštního nepozoruje, mnohdy ani sám pacient. Pokud se však podrobí pravidelné kontrolní prohlídce, lékař již může rozeznat, že něco není v pořádku. Na povrchu těla ještě není nic vidět, ale změny se již dají zaznamenat např. na pulzu nebo jazyku. Pacientovi byla dříve většinou doporučena změna životosprávy, dietní opatření či pravidelné zdravotní cvičení – qi gong nebo nahřívání (moxování) určitých míst na těle. 

„Tam kde je bolest, je hlad tkáně po energii.“

Často se v dnešní době mezi pacienty setkáváme s tím, že se z pohledu moderní medicíny nic patologického neprokáže, laboratorní hodnoty vycházejí negativně, odběry a jiná vyšetření jsou v pořádku. I přesto se jedinec necítí dobře ve svém těle. To je pravděpodobně dáno zprůměrovanými laboratorními hodnotami, které jsou získané z velkých souborů jedinců. Tyto hodnoty neodrážejí individualitu jedince.

V této situaci má tradiční čínská medicína nenahraditelné zastoupení. Dokáže zachytit drobné nuance, již na samém počátku onemocnění. Když moderní medicína nemá pacientovi co nabídnout, může alternativní léčba mnohdy přispět k uzdravení. 

Souvisedjící články

Terapeut TCM pomáhá jinak. Komplexně (5.3.2021)
Jazyk - zrcadlo našeho organizmu (21.4.2020)
O příčinách nemocí (7.4.2020)
Koncept pěti prvků (7.4.2020)
5 úschoven a 6 skladišť (7.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT