TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Jak si neublížit módou

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Zima / Vydáno: 5.4.2020

Ilustrační obrázek

Dnešní téma se asi více bude dotýkat žen, neboť jsou to zejména ony, kdo snadno podléhá diktátu módního průmyslu, jako jsou bokové kalhoty, krátká trička či minisukně. I když současné módě rozpáraných kalhot propadlo i mnoho mužů. Naší snahou není odrazovat od následování módních trendů, jen si dovolíme přidat pohled tradiční čínské medicíny na podobné výstřelky.

V zimním období, jež náleží velké Yin, je velmi oslabován náš Yang. Tělo totiž musí vydat mnohem více této yangové energie, aby nás vůbec udrželo v teple a provozu schopné. Orgánem, který je nyní na vrcholu, jsou Ledviny. Ty jsou v čínské medicíně považovány za poklad, který je nutno chránit nejen před chladem, ale i dalšími zraněními, neboť jsou kořenem našeho života. V nich hoří pomyslná svíce našeho života, která svou kvalitou určuje, jaký život prožijeme a jak dlouhý bude. 

„Ledviny jsou mocným úředníkem, z nich se rodí schopnosti a moudrost.“  
(Huang Di Nei Jing Su Wen – Vnitřní kánon Žlutého císaře)

Je zajímavé, že v zemích, kde je stále přítomna tradice dávných léčebných metod, o důležitosti ochrany Ledvin nikdo nepochybuje. Ostatně ještě má babička mě vždy nabádala, ať si vezmu tílko a zastrčím tričko, ať mi hlavně nekouká podolek. A moudře věděla, proč. 

Ledviny jsou totiž nejzranitelnější právě v zimě, protože chlad jim vůbec nedělá dobře. Tmavě modrá až černá barva Ledviny posiluje a jejich sdruženým orgánem je močový měchýř. Jelikož náleží prvku Vody, mají v organismu na starost „cesty vody“. Jejich narušení se může projevit všemožnými otoky, záněty močových cest, gynekologickými výtoky a záněty, protože chlad je jednou z příčin těchto potíží. Neustále studené nohy také ukazují na nedostatečný Yang Ledvin.

Ledviny mají dále na starost výživu a růst kostí a zubů. Za nimi jde kvalita a barva vlasů (šedivění je vždy znakem slábnoucích Ledvin), za náš sluch a krátkodobou paměť. Za osteoporózu není odpovědný nedostatek mléčných výrobků (spíše naopak), ale oslabené Ledviny, které ztrácí svou schopnost vyživovat kosti. Léčba osteoporózy v TCM probíhá právě cestou posílení Ledvin.

Zhoršená krátkodobá paměť naznačuje oslabení Ledvin, horší dlouhodobá paměť je pro změnu o Srdci. To krásně vysvětluje, proč staří lidé vzpomínají na sebemenší detaily z minulosti, ale neví, co dělali včera. Ledviny jsou totiž věkem oslabené dříve než Srdce.

Zranitelnější na chlad jsou ženy, a to nejen proto, že jsou podstatou spíše yinové. V oblasti Ledvin sídlí i děloha a její zachlazení může mít dalekosáhlé důsledky včetně neplodnosti. Ovšem ony postačí i menstruační problémy spojené s prochladnutím – nepravidelný cyklus, nedostatečná či vynechávající menstruace, bolestivá menstruace, srůsty či cysty. Ženy by svá záda, břicho a podbřišek měly obzvláště chránit a raději si dopřát jednu vrstvu navíc například v podobě dlouhého svetru či bederního pásu, aby chlad neměl šanci způsobit blokádu Qi a ta mohla volně kolovat celým tělem a vyživovat jej. Stejně je tomu v těhotenství, kdy nastávající maminka chrání více vrstvami oblečení nejen sebe, ale i své bříško s plodem života.

Mysleme tedy více na naše tělo, aby nám co nejdéle vydrželo zdravé a plné vitality. My doporučujeme pečlivě zvážit, na kolik si v chladném období dovolíte následovat odhalující módní trendy. V každém případě Ledviny můžeme kromě více vrstev oblečení posílit i správnou životosprávou, která odpovídá zimnímu období. Dopřejme si více potravin teplé až horké povahy, např. vlašské ořechy, jedlé kaštany, jehněčí a hovězí, vydatné masové vývary. A při pobytu venku se nepřetěžujme a vyhněme se pocení, které rychleji vypouští drahocenné vnitřní teplo. 

Přejeme Vám klidné zimní dny s nohama v teple. 

Souvisedjící články

Otužovat ano či ne? (27.12.2020)
Zima je tu (9.11.2020)
Jak se cítit dobře během zimy (5.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT