TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Otužovat ano či ne?

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Zima / Vydáno: 27.12.2020

Ilustrační obrázek

Otužování z pohledu TCM trénuje naši obrannou Qi – Wei Qi. Jen jí musí být dost, aby bylo co posilovat. Na obecném doporučování otužování je problematické, že posilovat lze pouze to, co je. A pokud je někdo v deficitu a pustí se do otužování podle nyní velmi populární metody Wim Hofa, tak si může spíš ublížit. 

Pokud začneme otužovat Qi, která v těle chybí, tělo bude nuceno si ji doplnit ze svých rezerv. Konkrétně v tomto případě sáhne do životní esence Jing. A my dobře víme, že esence je naším pokladem – jakousi pomyslnou svící, která určuje kvalitu a délku našeho života. V okamžiku, kdy se vyčerpá esence, končí naše zdejší putování. 

Každý jsme jiný a nikdy nebude vše vhodné pro všechny. V tom je TCM velmi moudrá. A proto má cestu i pro osoby, které jsou v deficitu. V první řadě je třeba Qi doplnit. To můžeme např. kvalitní stravou, vydatným spánkem nebo cvičením qigong, případně se používají bylinné směsi na doplnění. A zároveň můžeme zlehka přistoupit i k otužování. Vlažná až studená sprcha je zcela dostačující a přidat můžeme spánek při otevřené ventilaci. 

Jak poznat, zda si můžeme otužování dovolit? TCM rozlišuje celkem pět somatotypů, podle toho, v jakém poměru je v těle Yin a Yang. Pro zjednodušení můžeme pracovat se dvěma hlavními rozděleními na osoby, které jsou buď v nadbytku, nebo v nedostatku, ať už Yangu či Yinu. 

Lidé v nadbytku jsou hodně vidět i slyšet. Máme na mysli jedince spíše se sklonem k plnoštíhlosti, kteří mají dost energie i tepla, bývají horkokrevní, stále v pohybu, trpívají na vyšší tlak, vyšší hladiny cholesterolu a tuku v krvi. 

Druzí lidé jsou v nedostatku. Bývají zimomřiví, bledší, štíhlí, nebo až se sklony k hubnutí. Často trpí na chudokrevnost a nízký tlak. Mnohdy jim chybí energie a po náročné aktivitě bývají dlouho unavení, až vyčerpaní.

Souvisedjící články

Zima je tu (9.11.2020)
Jak se cítit dobře během zimy (5.4.2020)
Jak si neublížit módou (5.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT