TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Zima je tu

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Zima / Vydáno: 9.11.2020

Ilustrační obrázek

Přišla zima. Přírodní cykly jsou neúprosné a měří nám každý rok stejně. Listopad má nejméně slunečných dní - Yin (tma) výrazně přesahuje nad Yangem (světlo). Hovoříme o Velké YIN. V sobotu 7. listopadu nastalo období Li Dong - Začátek zimy. Stejně jako příroda stahuje svou Qi dolů do země i pro nás nastává období, kdy se máme usebrat, zklidnit své aktivity a ponořit se do svého nitra. Jen tak budeme šetřit síly v chladném čase a připravíme se na nový vzestup, který přijde na jaře.

"Tři zimní měsíce se nazývají „uzavírání a uschovávání“. V zimě voda mrzne na led, země puká a otvírá se. Člověk nesmí zbytečně plýtvat Yangovou energií, má chodit brzy spát a vstávat až s východem slunce. Ducha je třeba uchovávat hluboko, jako tajemství, chránit ho a ukrývat. Je potřeba chránit se před chladem, vyhledávat teplo a nedovolit, aby se tělo zpotilo, protože tak se poškozuje Yangová energie. Takové chování odpovídá zimní atmosféře a je to správný způsob pěstování a uchovávání Qi v zimě. Kdo se mu protiví, poškozuje si Ledviny a na jaře se bude cítit slabý a unavený, protože si nevytvořil dostatečné podmínky pro rození jarní Qi," píše se v moudré knize Huang Di Nei Jing - Vnitřní knize Žlutého císaře, a i my z ní čerpáme informace pro studenty naší školy tradiční čínské medicíny.

Zima je spojena s elementem Vody, orgány Ledvinami a Močovým měchýřem. Její barvou je tmavě modrá/černá. Ze světových stran jí náleží sever, pohyb směřuje dovnitř, je to čas ukončování, ale i nového zrodu. Z chutí se se zimou pojí slaná, symbolizuje ji tvar kapky. Ledviny jsou mocným ministerským úředníkem, rodí se z nich schopnost a inteligence. V Ledvinách sídlí duše Zhi, která symbolizuje vůli k žití, přežití. Z venkovních vlivů Ledviny nejvíce zraňuje chlad a z emocí strach. Chladu bude v tomto čase hodně a strach je ve společnosti pomalu hmatatelný. Na oboje si je tedy třeba dávat pozor.

Když se vydáme na čerstvý vzduch, což je důležité pro náš duševní klid, je dobré se pořádně obléknout, opravdu zimu nepodcenit. A pokud byste snad měli pocit, že Vám zima zalezla pod kůži, dopřejte si zahřívací nápoj. Např. svařené víno s kořením horké povahy – skořicí, hřebíčkem a badyánem (bez citrónu – ten by to zbytečně ochladil). A proti prostupujícímu strachu mezi lidmi se můžeme bránit naší vnitřní silou. Lepší obrany těžko hledat. Svou rovnováhu nejlépe udržíme, když dobře zvážíme, co si do svého života pustíme (včetně zpravodajství).  

Stejně jako temná vodní hladina máme ukrývat své aktivity pod povrchem. Maximum činností provádět v teple našich příbytků a také svou pozornost stahovat dovnitř. Skvělým pomocníkem jsou v tyto časy meditace, cvičení Qi Gong, anebo občasné lenošení s dobrou knihou. 

Přeji Vám klidné dny v pokoji, abyste mohli být na stejné vlně s přírodou, 

Lucie za TCM INSTITUT

Souvisedjící články

Otužovat ano či ne? (27.12.2020)
Jak se cítit dobře během zimy (5.4.2020)
Jak si neublížit módou (5.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT