TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Koronavirus = úklid doma, úklid v duši

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Imunita / Vydáno: 15.4.2020

Ilustrační obrázek

Bude tomu měsíc, co jsme se ocitli v karanténě. A jelikož se tak stalo v jarním období, mnoho z nás přistoupilo k volnějšímu režimu pragmaticky a pustilo se do velkého jarního úklidu. Po otevření hobbymarketů to vypadá, že si spousta lidí i vymaluje. Alespoň to naznačují vyprodané regály v oddělení barev. A to je určitě dobře. Jaro a úklid k sobě bezezbytku patří.

Jaro je spojeno s elementem Dřeva a z živlů s Větrem. Vítr - Feng na jaře duje proto, aby pomohl vyhnat zimu a také po ní uklidil. A umožnil tak zasít nový počátek. V tom je velká naděje této doby. Vítr nám pomáhá se očistit od všeho starého, nepotřebného a nefunkčního. A zdaleka nejde jen o viditelné nečistoty, ale i o ty vnitřní, duševní, jako jsou destruktivní mentální programy, v nichž míváme tendenci uvíznout.

Letošní Velikonoce lze v tomto kontextu chápat jako mimořádnou příležitost nahlédnout ještě hlouběji do svého nitra a pravdivě se podívat na svůj stín. Na to, z čeho máme v životě strach, co nás zlobí, rozčiluje, omezuje. A to se pokusit přijmout a integrovat tak celou svou bytost. Jen tak se dokáží naše srdce plně otevřít a my budeme s větší lehkostí proplouvat těmito zvláštními časy. 

Ráda mám vizualizace a k přijetí temné části osobnosti se mi osvědčilo následující cvičení. Nejdříve si představím své nejkrásnější, milující já. Počkám, až nebere určitých obrysů. Může to být symbol, postava nebo zvíře. Poté si představím nejtemnější a nejnemilovanější aspekty svého já. Opět vyčkám, až získají konkrétnější rysy. A poté požádám zářící postavu v mém nitru, aby objala tu stínovou. Je to neuvěřitelné, ale i když je světlá část malá a křehká a ta temná ohromná a děs vyzařující, Světlu se vždy záhy podaří tu Temnotu zklidnit a utišit. A poté se v mé duši rozhostí ticho a klid. Vyzkoušejte a uvidíte, co se bude dít.

A když už máme v sobě zase o něco větší klid, nenechme si jej nikým a ničím narušit. A to se netýká jen lidí v naší blízkosti, ale také informací, které k nám proudí z éteru. Mnohdy máme tendenci konzumovat všemožné mediální obsahy bez většího výběru. Informace jsou ale také naší stravou, kterou musí Slezina strávit a pak jí zbytečně ubývá sil na trávení jídla, z něhož potřebujeme získat kvalitní oživující Qi.

Je tedy na místě pečlivě vybírat, co chci slyšet či vidět. Zpravodajství se dnes mění po minutách, to vůbec nemá smysl sledovat průběžně. Jednou denně zjistit, jaký je vývoj doma i ve světě je dostačující. Vhodné je také protřídit své fanouškovství na sociálních sítích. Mnohdy sledujeme i stránky, u nichž by bohatě stačilo, že se nám líbí. Namístě je opustit skupiny, které nám už nic nedávají. Dnes po nás skoro každý obchodník chce souhlas, aby nám nadále mohl posílat své newslettery. V rámci jarního úklidu doporučuji se nekompromisně odhlásit ze všech, které nás nadále neoslovují. I kdyby to mělo znamenat, že se už neuslyšíme. Čistota informací je pro naše duševní, ale i to tělesné zdraví důležitá. A Vaše zdraví je pro nás nejdůležitější. A tak by to mělo být i pro Vás. 
 

Přeji Vám příjem jen dobrých zpráv a čisto na těle i na duchu!

Souvisedjící články

Posilněme zdraví, ať jej ani Covid neohrozí (15.4.2020)
Koronavirus: pohyb a dech (15.4.2020)
Posilování imunity (14.4.2020)
S nemocí zapomeňme na citrón (8.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT