TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Posilování imunity

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Imunita / Vydáno: 14.4.2020

Ilustrační obrázek

Atmosféra v naší společnosti odkrývá slunné stránky našich duší, kdy si navzájem nezištně pomáháme. Zároveň však vylézají temné stíny – lidé udávají sousedy, když je přes okno zahlédnou na balkóně bez roušky, nebo všemožní překupníci se snaží vydělat na nedostatkovém zboží. Kolektivní vědomí naší společnosti je plné strachu a úzkosti. Může být obtížné se nad to povznést a zachovat si klidnou mysl a víru v dobrou budoucnost. Propadat skepsi je ale to poslední, co by posílilo naši obranyschopnost v boji s koronavirem. A tak se raději pojďme s důvěrou pustit do posilování naší imunity.

Na imunitě se nejvíce podílí naše Slezina. Její rolí je vyrobit z potravy oživující energii našeho těla – Qi. Nejen jídlo, ale i emocionální strava musí být Slezinou „strávena“ a přeměněna ve vitální Qi.

Další orgán, který se na imunitě podílí, jsou Plíce. Plíce k energii transformované z potravy přidají Qi získanou dýcháním a tuto celkovou Qi distribuují po celém těle. Její součástí je i zmiňovaná obranná Qi – Wei Qi – naše energetické brnění, které odráží patogeny neboli Xie Qi (škodlivou energii).

Plíce můžeme posílit řadou dechových cvičení, pohybem a pobytem na čerstvém vzduchu. Doporučení neznámého čínského mudrce zní: „100 kroků po jídle Ti zajistí 99 let života.“ Není nutné cvičit hodiny, stačí 15-20 minut denně, ale pravidelně (to zase zbožňuje Slezina, vzpomínáte?). Cvičení rozhýbá Qi v těle, aby mohlo volně proudit v drahách a rozpouštět případné stagnace a blokády. A hlavně udělá dobře i psychice!

Z potravin Plicím prospívá:

Plíce dusí kouření či vdechování jiných toxických látek. Není divu, že Covid-19 si oběti často vybírá mezi kuřáky. Ale pozor! Plíce dále oslabuje smutek či lítost. A proto je tak důležité si zachovat pozitivní rozpoložení i v těchto náročných časech a s důvěrou očekávat lepší časy. Mě osobně pomáhá představa, že i za nejtemnějším mrakem se skrývá Slunce, které jednou zase vyjde a rozpustí mé starosti.

Třetím orgánem, který se podílí na kvalitě naší obranyschopnosti, jsou Ledviny. Zároveň jsou aktivní součástí našeho dechu. Při nádechu vždy posíláme část až do samých Ledvin. Kvalita Ledvin tedy závisí na kvalitě Plic a naopak. O jejich přirovnání ke kořenu našeho života jsme již psali. Nyní jen stručné připomenutí. Ledviny stráží naši životní esenci Jing. Její kvalita závisí na vrozených dispozicích a na dobré životosprávě. Ve 40 letech je kapacita naší esence na své polovině, síla Ledvin přirozeně slábne a s ní i celý organismus. Proto jsou senioři tou nejzranitelnější skupinou obyvatel. Esenci je tedy třeba chránit jako oko v hlavě.

Čím můžeme Ledviny posilovat?

Ledvinám škodí chlad. Pozor tedy na prochladnutí i nyní na jaře. Muži by měli omezit sexuální aktivity, protože s každou ejakulací odchází část esence. Říkáte si, konečně máme více času a máme si tento požitek odepřít?! To určitě není třeba. Kvalita je stejně lepší nad kvantitou.

Ledviny silně oslabuje strach. Takový ten, který pociťujeme při existenciálních nejistotách. Podobným strachům nyní čelí řada z nás. Nikdo neví, jak dlouho bude současný stav trvat, jaký dopad budou mít opatření na naši práci, zda to všichni naši blízcí přečkají ve zdraví. Příliš nejistot. Ani jedno z výše popsaného ovlivnit nemůžeme. Jediné, co nám zbývá, je důvěra v Život a posilování našich vlastních obranných schopností. Budeme-li silní jak fyzicky, tak psychicky, máloco nás může vychýlit z naší rovnováhy, která se rovná zdraví.

Přejeme Vám pevnou víru v dobré časy budoucí. Jsme v tom s Vámi. Držte se!

Souvisedjící články

Posilněme zdraví, ať jej ani Covid neohrozí (15.4.2020)
Koronavirus: pohyb a dech (15.4.2020)
Koronavirus = úklid doma, úklid v duši (15.4.2020)
S nemocí zapomeňme na citrón (8.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT