TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Posilněme zdraví, ať jej ani Covid neohrozí

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Imunita / Vydáno: 15.4.2020

Ilustrační obrázek

Nacházíme se v době, která od každého z nás vyžaduje řadu menších i větších osobních obětí ve prospěch celku a notnou dávku trpělivosti. Není třeba propadat panice, vše zlé může být pro něco dobré. Tento nečekaný stav lze využít v náš prospěch. Novými situacemi získáváme cenné lekce, díky nimž můžeme zase o kousek povyrůst. Začít lze třeba tím, že místo nájezdů za horami potravin do rizikových prodejen zklidníme mnohdy hektické životní tempo a nečekaně získaný čas využijeme ke zlepšení našeho zdraví. A to se může nyní hodit více než kdy jindy.

Nejlepší obranou proti koronaviru není hltání nejnovějších dat ohledně šíření nákazy, ale posílení vlastní obranné schopnosti organismu – naší Wei Qi. Pokud bude toto brnění dostatečné pevné, nevpustí do těla nic, co by jej mohlo ohrozit. A jak můžeme Wei Qi posilovat? 

Síla Wei Qi vychází hlavně z pevnosti naší Sleziny (v TCM je Slezina vnímána jako celý trávicí systém). Tu je možné „zpevňovat“ kvalitní a vyváženou stravou, pravidelností nejen v jídle, ale i v denním rytmu. Je dobré usínat i vstávat ve stejnou dobu. S ohledem na jarní Qi to znamená, že chodíme spát „s příchodem noci a dříve vstáváme,“ jak se praví v moudré Vnitřní knize Žlutého císaře. 

Potraviny, které Slezina miluje, jsou např.: 

Slezina naopak nemá ráda mléčné výrobky, přemíru sladkého, zcela vyloučit je dobré rafinovaný cukr a průmyslově vyráběné polotovary. Dále ji zraňuje chladné – věci přímo z lednice či dokonce mražené, ale i například syrové ovoce a zelenina. A co ji silně oslabuje je přílišné přemítání a obavy. V tomto případě opravdu platí moudrost našich předků: Veselá mysl se rovná půl zdraví. Jsme sice nabádáni zůstat co nejvíce v izolaci, ale většinou se nacházíme ve společnosti úzké rodiny. Pěstujme proto dobré vztahy a udržujme pozitivní náladu, neboť to nám nakonec možná nejvíc pomůže přečkat tyto těžké časy. 

"Pozitivního člověka neotráví žádný jed. Negativnímu člověku nepomůže žádný lék."

Zachovejme proto prosím klid, dodržujme přijatá opatření a mysleme na ty, kteří potřebují pomoc nebo už se sami starají o nemocné.

Souvisedjící články

Koronavirus: pohyb a dech (15.4.2020)
Koronavirus = úklid doma, úklid v duši (15.4.2020)
Posilování imunity (14.4.2020)
S nemocí zapomeňme na citrón (8.4.2020)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT