TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Nový sluneční rok otevírá brány jarním energiím

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Dietetika / Vydáno: 4.1.2021

Ilustrační obrázek

Ve středu 3. února 2021 přibližně v 9. hodin přišel Začátek jara – Li Chun. Není to ještě jaro jako takové, protože zatím plně nevládne jarní element Dřeva, ale převažuje prvek Země. Ten vyplňuje mezidobí mezi jednotlivými ročními cykly. Zemský element trvá vždy 9 dní před počátkem nového ročního období a 9 dní po něm. Užijeme si jej tedy do 12. února. Poté se již o slovo začne silněji hlásit jaro. 

Element Země (Tu) je spojen s orgány Slezinou a Žaludkem, sladkou chutí, žlutou až oranžovou barvou, středem, vlhkým podnebím a dospělou částí života, kdy má být vše v rovnováze. Energie Země směřuje dokola, do všech směrů, ale po kružnici, a vede nás k ustrnutí, k zamyšlení se nad dalším směřováním. 

Energie tohoto období dobře podpoříme stravou, která zohlední zemský prvek. Jsou to zejména kulaté a žluté plody jako např. dýně hokkaido, kapusta, brambory, obiloviny (zejména proso-jáhly, polenta, kukuřice), batáty, fazolky, meruňky, ořechy lískové, kokos, arašídy, cizrna. Se Zemí se pojí také další potraviny, které jsou zejména sladké chuti. Sladká chuť totiž vstupuje do Sleziny a posiluje jí. Utišuje, harmonizuje Játra a zvlhčuje Plíce. Celkově vytváří Qi a vyživuje. Ovšem pozor na její nadbytek! Neboť ten oslabí nejen Slezinu, ale i Ledviny, zraní kosti. 

Z potravin sladké chuti můžeme jmenovat: rýži, pohanku, pšenici, špaldu, zelí, kaštany, řepu, hrášek, tofu, téměř všechny druhy mas, mléčné výrobky a cukr, med, melasa (zde pozor na nadbytek, v naší společnosti jsou mléčné a sladké výrobky nadužívány a to vede k vzniku Tanu – hlenu a Shi – vlhkosti). Z bylinek se nyní skvěle hodí zařadit heřmánek, kukuřičné vlasy, lékořici, anýz, fenykl, kmín, papriku či šafrán.

Užijte si toto klidné meziobdobí před nástupem bujarého Jara. 

Souvisedjící články

Ohnivé letní energie (4.6.2021)
Bublanina s třešněmi (25.5.2021)
Proč tloustneme? (6.5.2021)
Hubneme do plavek (6.5.2021)
Velikonoční zvyky očima tradiční čínské medicíny (2.4.2021)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT