TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Proč tloustneme?

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Dietetika / Vydáno: 6.5.2021

Ilustrační obrázek

Obezita je považována za civilizační onemocnění, přesto o něm tradiční čínská medicína ví již několik tisíciletí. Tak jako vše i obezita má z pohledu TCM mnoho příčin. Za jejím vznikem může stát oslabení až pěti orgánů – Sleziny, Žaludku, Jater, Plic a Ledvin. Základem ale bývá oslabená Slezina, kterou je třeba vnímat jako orgán, jenž má na starosti celý systém trávení. Její úlohou je oddělit z potravy „čisté“ a „kalné“. Čistou energii z jídla poslat přes Plíce do tělního oběhu a „nečisté“ odeslat z těla pryč ve formě moči a stolice. Pokud je Slezina oslabená a není schopna řádně transformovat potravu, začne se v těle hromadit patologická vlhkost a Tan. Tan se překládá jako hlen. A Tan a vlhkost se přeměňují do tuku. Horkost v Žaludku zase může vést k pocitům vlčího hladu a přejídání se. Nadmíra potravy pak zatíží Slezinu. Pokud Játra stagnují, Qi v těle přestane správně kolovat. Ledviny řídí cesty vody, a jsou-li oslabené, vedou k zadržování vody v těle. A jejich ministerský oheň – Ming Men Huo zahřívá celý organismus včetně Sleziny a Plic, aby ty mohly řádné pracovat. 

Velkou roli při vzniku obezity hrají také jednotlivé somatotypy podle pěti elementů. Pokud je člověk typ s převládajícím elementem Ohně, mívá zrychlený metabolismus a pravděpodobně se u něj obezita neobjeví. Naopak člověk prvku Země má už jaksi od narození k nadváze blíže. Jednotlivé somatotypy jsme si představili ZDE.

Dalším faktorem, který se na nadváze podílí, je věk. Z pohledu TCM přirozeně klesá výkonnost Sleziny po 35. roce věku na 50 %. Tomuto faktu je třeba přizpůsobit jídelníček. Zbytečně Slezinu nezatěžovat hůře stravitelnými jídly, aby se nezahltila a nezačal se v těle hromadit tuk. Slezinu také velmi zraňuje „moderní“ životní styl. Nejen nepravidelnost ve stravování, ale také příliš mnoho chutí a kombinací potravin v jednotlivých jídlech. A všechny extrémy jako mnoho ostrého, sladkého, kyselého, slaného atd. Také syrová strava, mražené a chladné potraviny přímo z lednice, nadmíra mléčných výrobků, příliš masa, tučného. 

Za obezitou také stojí nedostatek pohybu. Ke Slezině totiž patří svaly. Je odpovědná za jejich kvalitu. A pokud neudržujeme svaly aktivní (přiměřeným pohybem), odráží se to i na kvalitě samotného orgánu. 

A další důležitou roli hrají emoce. Respektive jejich neschopnost s nimi zdravě nakládat. Pokud je nejsme schopni zdravě prožít a pustit dál, jejich energie zůstává v těle. Smutek či žal se ukládá v Plicích a zpomaluje tok Qi. Hněv a vztek ničí Játra, která tím stagnují a přehřívají se. Strachy oslabují Ledviny až na dřeň. Nadměrná radost spaluje Srdce. Přílišné přemítání a obavy zaměstnávají Slezinu. Více o emocích jsme měli v tomto článku

Kolem pupku prochází jedna z mimořádných akupunkturních drah. Probíhá oblastí pasu, proto se jí říká opasková a propojuje všechny ostatní akupunkturní dráhy, které až sem rády dovedou energii nezpracovaných záležitostí a zde ji bezpečně uloží. Kolem těchto emocí si tělo vytváří tukový polštář, který je má „zapouzdřit“, aby nás víc netrýznily. Jsou zde tak schována traumata, která si ovšem neseme životem dál. Na psychické rovině možná v nevědomí, ale na fyzické jsou doslova hmatatelná.  

Vše je však možné proměnit, i tuk lze „rozpustit“ a nadváhy se zbavit. Ale protože obezita nejspíš vznikala pomalu, nenápadně celé dlouhé roky, je třeba si dopřát čas na její „zlikvidování“. I to vysvětluje, proč krátkodobé redukční diety mohou těžko vést k dlouhodobému výsledku. Problematiku obezity je třeba uchopit komplexně a krůček po krůčku rozplétat předivo disharmonie v těle i duši, aby se mohl zrodit nový štíhlejší a radostnější člověk :-)

Na naší klinice Vám rádi pomůžeme. www.tcmclinic.cz

Souvisedjící články

Ohnivé letní energie (4.6.2021)
Bublanina s třešněmi (25.5.2021)
Hubneme do plavek (6.5.2021)
Velikonoční zvyky očima tradiční čínské medicíny (2.4.2021)
Nadpozemské YAO (5.3.2021)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT