TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Ohnivé letní energie

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Dietetika / Vydáno: 4.6.2021

Ilustrační obrázek

Léto podle slunečního kalendáře začíná 5. května obdobím Li Xia, které znamená Začátek léta. Následuje Xiao ManRůst obilí  (21. 5. - 5. 6.) a Mang ZhongZrání obilí (5. 6. – 21. 6.) a letní cyklus uzavírá Xia Zhi Letní slunovrat (21. 6. - 7. 7.). Slunovrat je slunečním vrcholem roku, kdy oslavujeme nejdelší den, v němž Yang dosáhne maxima. Poté již začíná na síle nabírat Yin a připravovat přírodu na chladnější část roku. Ale teď máme léto, pojďme si jej užít plnými doušky! S létem je neodmyslitelně spojena radost, setkávání se a pobyt venku. 

„Tři letní měsíce se nazývají bujnost a nádhera. Je to období, kdy vše bují a krásní, Qi nebes se promíchává s Qi země, rostliny jsou v plné síle. Dny jsou dlouhé a slunečné, lidé mají chodit spát pozdě a vstávat časně.“
Tak je léto popsáno v moudré Vnitřní knize Žlutého císaře.

Léto je spojeno s velkých Yangem. Z elementů mu náleží Oheň, z orgánů Srdce a Tenké střevo. Barvou léta je červená, podnebí horké a suché, chuť hořká

Směřování energie jde nahoru a do všech stran, energie Ohně lehce přeskakuje a šíří se. Stejně jako Radost, emoce, s níž je Srdce spojeno. To proto se v létě snadněji družíme s jinými lidmi. „V myslích by neměl přebývat hněv, duševní nálada má odrážet rozjásanou letní atmosféru, aby i duch rozkvétal a Qi mohla volně vystupovat ven. Pozornost by lidé měli směřovat ven a zajímat se o okolní svět. To odpovídá letní Qi a to je cesta jejího rozvíjení v létě," se dále praví ve Vnitřní knize Žlutého císaře.

Abychom se dokázali dobře naladit na letní energie – aktivní vrchol roku – je třeba nejdříve řádně prožít energie jara. A to může být v letošním roce lehce problematické, neboť bující jaro jsme strávili v lockdownu. Nevadí, díky tradiční čínské medicíně si budeme schopni pomoci a na letní energie se dobře naladíme. Jdeme na to!

Ohnivé Srdce, které je vládcem (císařem) nad ostatními orgány v těle, ohrožují různé žádostivosti, zášti a emocionální rozčilení (včetně cestovatelských horeček). Tedy přehnaná honba za rozptýlením, které se nyní v čase uvolnění nabízí, neudělají našemu Císaři vůbec dobře. Místo „utržení se ze řetězu“ je třeba pěstovat lásku, spokojenost, být slušný a následovat určitý řád. Pak se v Srdci může rozhostit klid a my pocítíme pravou Radost z bytí.

Pro uklidnění nepokojného Císaře se skvěle hodí dechová cvičení a také Qi Gong či jóga, protože udržují naši mysl v těle, tedy "tady a teď". A navíc nás vedou k ukázněnosti při provádění jednotlivých pozic a učí nás vnímat tělo a napojovat se na náš vnitřní Zdroj.

Letní energie lze chutně podpořit i správnou stravou. K létu patří hořká chuť, která směřuje dolů, ochlazuje, stahuje a vyrovnává nadměrný oheň Srdce. Jak vidíte, jde zcela proti směru velkého Yangu! I to je důvod, proč nás v létě pivo tak skvěle osvěží :-). Jen pozor! Pivo sice chutná hořce, ale alkohol je povahy horké, takže je třeba i piva užívat s mírou! Inu, jako medicínu. 

Pro horké období roku jsou ideální potraviny svěží povahy a hořké chuti. V tomto kontextu může líbivě vypadat i káva a černý čaj. Avšak cave! Ty jsou připravovány pražením, takže obsahují hodně ohně a jejich nadměrná konzumace může tělo vysušovat, což může vést až k horkosti Srdce, které se projevuje například poruchami spánku, nervozitou či arytmií. Kávu je proto třeba zejména v horkých dnech vyvažovat osvěžujícími pokrmy, které během dne zařadíme. Případně se jí zcela vzdát a nahradit ji např. meltou.

Dobré je též zařadit ostrou chuť, neboť ta „odemkne" póry a horko se dostane ven. Už lépe rozumíme tomu, proč jsou tropické kuchyně plné chilli papriček, že? Dále jsou skvělé potraviny svěží a studené povahy a také kyselé, které osvěží a zvlhčí.

Jídlo je vhodné připravovat neutrálním způsobem (blanšírování, vaření v páře, dlouhé a pomalé vaření) či mírně ochlazujícím, kam spadá odšťavňování, klíčení, vaření s ochlazujícími ingrediencemi (ovoce, klíčky, houby), solení a nakládání. Grilování třeba v létě vhodné není, neboť do jídla dodává další Yang. Například hovězí steak (sám o sobě horké povahy) rožněný na ohni, to je už silně yangová kombinace.

Z čeho by se tedy mohl skládat letní jídelníček?
Například z pohanky, amarantu, kukuřice, čerstvých pšeničných klíčků, těstovin, kuskusu, bulguru, fazolek mungo, tofu, vodnaté zeleniny, špenátu, kapusty, čekanky, rukoly, mangoldu, listů pampelišek, listového salátu, veškerého dozrávajícího ovoce, jablek, hrušek, vodního melounu, citrónu, limetky, brusinek, bezinek, chryzantémy, máty, heřmánku, muškátového oříšku, třezalky, levandule, měsíčku, bazalky, tymiánu, mateřídoušky, slezu, dobromyslu, chilli papriček, kajenského pepře, čerstvého zázvoru, wasabi a černého pepře. Vhodné je popíjet zelený či jasmínový čaj, obilné kávy, naředěné čerstvé zeleninové a ovocné džusy.

Přejeme Vám hezké léto plné vyvážených chutí! 

 

Souvisedjící články

Bublanina s třešněmi (25.5.2021)
Proč tloustneme? (6.5.2021)
Hubneme do plavek (6.5.2021)
Velikonoční zvyky očima tradiční čínské medicíny (2.4.2021)
Nadpozemské YAO (5.3.2021)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT