TCM INSTITUT - vzdělávání v tradiční čínské medicíně

Pět prvků definuje člověka

Autor: Sekotová Lucie / Téma: Dietetika / Vydáno: 5.1.2021

Ilustrační obrázek

Nemám ráda škatulkování, které je typické pro moderní medicínu. V ní se leckdy hlavně zkoumá, do jaké tabulky pacienta zařadit, na které škále se pohybuje, zda je v limitu toho či onoho údaje. Tradiční čínská medicína mě okouzlila hlavně proto, že každého z nás vnímá jako jedinečnou lidskou bytost se svými silnými i slabšími rysy, se svou duší, která má na Zemi vlastní cestu, po níž kráčí. A dobrý terapeut člověka po této cestě jen doprovází a nabízí mu možnosti zlepšení jeho fyzického i psychického stavu. Ale volba prostředků je ve finále pouze na každém z nás. A přece má i TCM řadu více či méně unifikovaných metod, jak na člověka v jeho celistvosti nahlížet. Mezi jednu z nich patří typologie podle prvků. 

Prvků je celkem pět – Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda. Každý prvek v sobě nese jistou charakteristiku. A člověk se k danému typu přiřazuje na základě podobných vlastností. Nicméně stále zůstává jedinečnou bytostí, somatotyp pouze naznačuje určité převládající fyzické a osobnostní rysy, temperament či predispozice k určitému typu nemocí. A naznačuje, které vlastnosti daný somatotyp potřebuje posílit a na které si dávat pozor, aby žil v souladu s přírodními a vesmírnými silami, a tím se udržel ve stavu zdraví. Navíc málokdo z nás je jeden vyhraněný typ, většinou jsme kombinací dvou i více somatotypů. A nyní se už pusťme do představení jednotlivých typů a jejich charakteristik.
 

Somatotyp Dřevo
Lidé v prvku Dřeva se vyznačují vysokým, štíhlým a pružným tělem a velmi dobrou koordinací pohybů. Jejich obličej bývá protáhlý s delším nosem a vysokým čelem. Převažuje Yang, jsou neustále v pohybu, k životu potřebují pestrost a změnu.
Jsou ambiciózní, soutěživí, společenští, rozhodní, spontánní, s výrazným hlasovým projevem. Umí být asertivní, ale snadno sklouznou k agresi a hněvu.

Jejich zdravotní problémy nejčastěji souvisí s přemírou emocí, zejména hněvem či potlačenou zlostí, které se mění ve vnitřní horko. Sužuje je vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, stažené břicho, křeče, alergie a ženy v častější míře výrazné projevy PMS.

Člověk v elementu dřeva potřebuje jemnou výživu, která nebude dráždit Játra, ale naopak je vyživí, a ještě rozhýbe Qi. Tomu pomůže salát, pórek, celer, mrkev, rajče, brokolice, špenát, broskve, meruňky, grep, mandarinky, švestky či hroznové víno. Skvělými „rozhýbávači Qi“ jsou bylinky a koření, např. bazalka, kmín, koriandr, fenykl, majoránka, máta, kardamon, badyán, kajenský pepř, pažitka či kurkuma. Měl by se vyhnout těžkým, tučným jídlům, složitým kombinacím, kávě a přemíře sladkého.
 

Somatotyp Oheň
Tento typ je plný Yangu, extrovertní člověk se sklony k zarudnutí, zejména horní poloviny těla. Rychle se pohybuje, rychle mluví, je ho všude „plno“. Má dominantní bradu či vystouplé lícní kosti, spíše menší a citlivé ruce, sklon k řidším vlasům. 

„Ohnivý“ člověk je plný energie, emocí, které prožívá až přehnaně, je velmi společenský, přesvědčivý, zábavný a charismatický. Rozený vůdce. Mívá však sklony k domýšlivosti, žárlivosti, a pokud není ve své kůži, dokáže to dát okolí silně najevo.

Po zdravotní stránce jej trápívá „přehřívání“ a s tím spojené palpitace, nespavost, nervozita, zvýšený cholesterol, vysoký krevní tlak, různé červené vyrážky po těle včetně akné a deprese, protože jeho oheň se může snadno „vyzářit“.
 
Ze stravy mu bude dělat dobře pravidelná strava složená z osvěžujících potravin, což je zejména zelenina, ovoce, mořské ryby a plody, dále potraviny hořké chuti, které svou povahou ochlazují. Nicméně snese i hutnější pokrmy, neboť jeho oheň má dost sil na to ji strávit. Měl by se vyhnout přemíře sladkého, kávě, cigaretám, tvrdému alkoholu, pálivým pokrmům a grilování, smaženým polotovarům. 
 

Somatotyp Země
V osobnosti tohoto člověka převládá prvek Země, který je Yin-Yangově vyvážený. Vyznačuje se mohutným, ale spíše měkčím tělem a silnými končetinami se sklonem k tloustnutí v břišních partiích. Mívá silné čelisti a hranatý obličej, nažloutnou pokožku. 

Povahou je stálý, spolehlivý, rozvážný, soucitný, pracovitý a laskavý. Má sklon k přílišnému přemítání. Může být i tvrdohlavý a neústupný, ale zároveň umí být zklidňujícím elementem. 

Jeho zdravotním tématem je Vlhkost - Shi. Mívá proto problémy s trávením, únavou či potravinovými alergiemi. Má sklon k přejídání se a obezitě, diabetu a bolestem kloubů. 

Člověku v prvku Země dělá dobře tepelně upravená strava, obiloviny a kořenová zelenina. Škodí mu potraviny chladné povahy, příliš sladkostí, mléčných výrobků, průmyslově zpracovaných a zmrzlina.
 

Somatotyp Kov
Člověk, u kterého převládá kovový prvek, má dobře stavěné tělo, oválný obličej, světlou pleť, rovné vlasy, hustší ochlupení a rychlý metabolismus. Zůstává štíhlý po celý život. Jeho hlas bývá hluboký a zvučný. 

Je to rytíř s mečem, spravedlivý, věrný, statečný a galantní, ale také umí být vnitřně nejistý, samotářský a s potřebou mít vše pod kontrolou. 

„Kovoví“ lidé mají sklon k nedostatku Yinu, tedy k vysušování organismu. Což se může projevit zejména po emočním vypětí respiračními problémy (např. astma), suchými svědivými ekzémy či jinými kožními problémy, zácpou či frigiditou. Mívá sklon k smutku, neboť Kov je spojen s Plícemi a pro Plíce je smutek hlavní emocí. 

Ve stravě potřebuje potraviny, které umí doplnit Yin a tzv. „rodit“ tekutiny, což jsou třeba červené hrozny, vodní meloun, hrušky, švestky, vepřové, kachní maso, tofu, černé fazole, ječmen, jáhly či rýže a čerstvé džusy, které však termicky vyvážíme, aby organismus příliš nezachlazovaly. Tzv. že např. chladný grep smícháme s červenou řepou, která je teplé povahy a můžeme k tomu přidat i špetku zahřívacího koření jako např. zázvor či skořici.
 

Somatotyp Voda
Konstituční typ, u kterého převažuje Yinová složka, je celkově hezky zaoblený. Mívá velkou kulatou hlavu, zakulacené tváře a tělo ve tvaru kapky. Velké oči, tmavé vlasy, kratší končetiny oproti jiným somatotypům. 

Stejně jako voda umí být tento typ klidný jako vodní hladina řeky při ústí, ale i dravý jako horský potok. Je přemýšlivý, klidný, má silnou vůli a touží „udělat“ velké věci. S Vodou se pojí Ledviny a jejich hlavní emocí je strach, proto i vodní typ má tendenci „propadat“ strachům a uzavírat se před světem. 

Jeho zdravotní témata souvisí s chladem. Potíže bývají s otoky, s močovými cestami, s bolestí kloubů a beder, ledvinovými kameni a studenými končetinami. 

Z potravin mu prospěje tepelně upravené a výživné jídlo, jako jsou vývary, polévky obecně, kulatá zrna jako oves, kukuřice, quinoa, kulatozrnná rýže, oříšky a semínka, masa a ryby, vaječný žloutek, třešně, datle, rozinky. Měl by se vyvarovat studené a syrové stravě, mraženému a džusům.

Nenašli jste se v jednom jediném somatotypu? Nevadí, nejspíše jste kombinací dvou a možná i více. V prevenci se pak zaměřte na tu oblast, ve které se nejvíce „nacházíte“. A pokud byste uvítali v této oblasti pomoc, můžete se obrátit na naše zkušené terapeuty z TCM CLINIC.

Souvisedjící články

Ohnivé letní energie (4.6.2021)
Bublanina s třešněmi (25.5.2021)
Proč tloustneme? (6.5.2021)
Hubneme do plavek (6.5.2021)
Velikonoční zvyky očima tradiční čínské medicíny (2.4.2021)
TCM Institut

TCM BOHEMIA, Národní 11, 110 00 Praha 1
T: 230 234 906, M: 603 201 686, 604 203 221
E: seminare@tcminstitut.cz
CHCI ZASÍLAT NEWSLETTER

Příjmení

Jméno

E-mailStudentské stránky

VSTOUPIT

E-learningový portál

VSTOUPIT

Aplikace YAO WANG pro terapeuty TCM

VSTOUPIT